eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Close-up of AI brain and network on dark background.
Nyitókép: Yuichiro Chino/Getty Images

Az unió és még kilenc ország írta alá az első kötelező egyezményt a mesterséges intelligenciáról

Korábban már a technológiában élenjáró amerikai cégek vállalták, hogy tartani fogják magukat bizonyos alapelvekhez.

Az Európa Tanács igazságügyi miniszterei aláírták az első, nemzetközi jogilag kötelező érvényű keretegyezményt, ami biztosítja, hogy a mesterséges intelligenciát alkalmazó rendszerek használata összhangban legyen az emberi jogokkal, a demokráciával és a jogállamisággal, olvasható a strasbourgi székhelyű testület hivatalos oldalán. Az Európa Tanács igazságügyi minisztereinek vilniusi konferenciáján Andorra, Grúzia, Izland, Norvégia, a Moldovai Köztársaság, San Marino, az Egyesült Királyság, valamint Izrael, az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió írta alá az egyezményt - írja a Telex.

A portál idézi Marija Pejčinović Burićot, az Európa Tanács főtitkárát, aki szerint biztosítani kell, hogy a mesterséges intelligencia térnyerése ne aláássa, hanem alátámassza a normáinkat. A szerződés olyan jogi keretet biztosít, amely a mesterséges intelligenciával működő rendszerek teljes életciklusára kiterjed.

Az Európai Unió nemrég jogszabályt fogadott el a mesterséges intelligenciáról, tavaly pedig a technológiában élenjáró amerikai cégek vállalták, hogy tartani fogják magukat nyolc alapelvhez a fejlesztés során (a Meta, a Microsoft és az OpenAI mellett az Amazon, az ex-OpenAI-osok által alapított Anthropic, a Google és a Pi nevű chatbottal ismertté vált Inflection). Az ő alapelveik között szerepel egyebek között, hogy

  • megosztják a tudásukat az MI kockázatainak kezeléséről a többi iparági szereplővel, kormányokkal, civilekkel és egyetemekkel is;
  • invesztálnak a kiberbiztonságba;
  • alávetik a termékeiket külsős vizsgálatoknak;
  • olyan módszereket dolgoznak ki, amelyekkel egyértelművé lehet tenni, hogy egy adott tartalmat MI generált-e;
  • előtérbe helyezik az MI társadalmi hatásaira vonatkozó kutatásokat.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×