eur:
394.06
usd:
355.48
bux:
72297.19
2024. szeptember 7. szombat Regina

Patthelyzet Csehországban

Csehországban tovább tart a választások után patthelyzet, az öt parlamenti pártnak nem sikerült közös nevezőre jutnia. Az eddig kormányzó szociáldemokraták kitartóan ellenzik az új koalíció létrehozását.

Csalódtak, akik Csehországban áttörést vártak az öt parlamenti párt elnökeinek legutóbbi megbeszélésétől. A Jiri Paroubek vezette szociáldemokratákat az sem puhította meg, hogy az újonnan alakult hármas koalíció felajánlotta nekik a házelnöki tisztséget cserében a kormány támogatásáért.

Paroubek ugyanis jelentős tartalmi változásokat követel a kormányprogramban, személyi kérdésekről egyelőre nem hajlandó tárgyalni. A képviselőház pénteken ismét összeül, hogy megpróbáljon házelnököt választani.

Esélytelen közös jelölt

Az első kísérlet a múlt héten sikertelennek bizonyult, a választásokon győztes polgári demokraták jelöltje Miroslava Nemcová sem az első, sem a második fordulóban nem kapta meg a megválasztáshoz szükséges szavazat-többséget.

A pénteki választáson a koalíció közös jelöltet indít, a néppárti Jan Kasalt, akinek azonban a baloldal támogatása nélkül nincs esélye. Megfigyelők szerint a szociáldemokraták időhúzásra játszanak, arra várnak, hogy végül ők kapjanak kormányalakítási megbízást.

A 200 tagú alsóházban mindkét tábor 100-100 mandátummal rendelkezik. Elemzők szerint, amennyiben a szociáldemokrata párt a következő hetekben sem mutat hajlandóságot egy esetleges kompromisszumos megoldásra csupán egy lehetőség marad: az újabb választások kiírása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Megvan a Balaton idei egyik fő nyertese

Augusztus végén lezárult a balatoni hajózás főszezonja. Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak. Így idén a Bahart tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot – közölte a hajótársaság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

Az amerikai politika egyik örök érvényű bölcsessége, hogy az elnökjelöltek mérsékelni szokták programjukat az őszi választás előtt, azután, hogy a párton belüli előválasztáson jóval markánsabb álláspontokat fogalmaznak meg – valahogy mégis muszáj kitűnni az egymással nagyrészt egyetértő politikusok tömegéből. A jelöltek középre mozgása azzal az egyszerű okkal magyarázható, hogy az előválasztáson az inkább bal- vagy jobbra húzó szavazóbázisukat kell meggyőzniük, míg az általános választáson az ideológiai centrum és a pártfüggetlenek felé igyekeznek gesztusokat tenni az ott összeszedhető voksokért cserébe. Jóllehet a demokrata oldalon Kamala Harris nem az előválasztási győzelmének hála került fel a szavazólapra (hiszen azt a hivatalban lévő elnök, a jelöltségtől visszalépett Joe Biden nyerte), az alelnök így is számos kiigazítást tett a korábbi álláspontjait illetően. A republikánusok ezt fel is hánytorgatják neki nap mint nap, ám ettől függetlenül Donald Trumpot sem kell félteni ez ügyben, aki már-már hobbit űz abból, hogy egyik nap A-t, míg másik nap B-t mond.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×