eur:
394.06
usd:
355.48
bux:
72297.19
2024. szeptember 7. szombat Regina

Európa jobboldala nagyítóval figyeli a szlovák kormányt

Az Európai Parlament legnagyobb képviselőcsoportja, az európai néppárti frakció úgy döntött, hogy ellenőrző csoportot hoz létre Szlovákia ügyében, hogy folyamatosan nyomon követhesse a politikai helyzet változását. A döntést azzal indokolták, hogy a kormánykoalícióba bekerült egy szélsőséges párt.

"Aggódunk amiatt, hogy a Szlovák Nemzeti Párt, amely az etnikai kisebbségekkel, különösen a magyarokkal és a romákkal kapcsolatos ultranacionalista és idegenellenes nézeteiről ismert, tagjává vált a szlovák szocialisták által létrehozott kormánykoalíciónak. Nagyon reméljük, hogy Szlovákia folytatja európai útját, amely az Európai Unióban közösen vallott értékekre épül" - mondta a döntés kapcsán Hans-Gert Pöttering, a néppárti frakció vezetője.

A politikus már a múlt péntekén is élesen bírálta a szlovák kormánykoalíció összetételét. Véleményéhez csatlakozott Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke is, aki kijelentette: megdöbbenti, hogy egy olyan párt, mint a Szlovák Nemzeti Párt, koalíciós partner lesz az új szlovák kormányban.

Támogatja az ellenőrző csoport létrehozását Vladimir Meciar, a Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (LS-HZDS) vezetője.

Vladimir Meciar azt mondta, hogy Ján Slotának, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) vezérének egyes kijelentései aligha elfogadhatók a demokratikus Európa számára.

A pártelnök szerint az ellenőrző csoport tevékenysége segíthet értékelni a szlovákiai történéseket. A leendő kormány magatartásáról pedig azt mondta, hogy a kabinet ragaszkodik majd az Európában szokásos szabályokhoz.

Az Európai Parlament szocialista frakciója felkérte az Európai Szocialisták Pártjának elnökségét, hogy függessze fel a szlovákiai választásokon győztes SMER-Szociáldemokrácia párt tagságát, amiért koalícióra lépett a szélsőséges párttal.

Címlapról ajánljuk

Megvan a Balaton idei egyik fő nyertese

Augusztus végén lezárult a balatoni hajózás főszezonja. Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak. Így idén a Bahart tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot – közölte a hajótársaság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

Az amerikai politika egyik örök érvényű bölcsessége, hogy az elnökjelöltek mérsékelni szokták programjukat az őszi választás előtt, azután, hogy a párton belüli előválasztáson jóval markánsabb álláspontokat fogalmaznak meg – valahogy mégis muszáj kitűnni az egymással nagyrészt egyetértő politikusok tömegéből. A jelöltek középre mozgása azzal az egyszerű okkal magyarázható, hogy az előválasztáson az inkább bal- vagy jobbra húzó szavazóbázisukat kell meggyőzniük, míg az általános választáson az ideológiai centrum és a pártfüggetlenek felé igyekeznek gesztusokat tenni az ott összeszedhető voksokért cserébe. Jóllehet a demokrata oldalon Kamala Harris nem az előválasztási győzelmének hála került fel a szavazólapra (hiszen azt a hivatalban lévő elnök, a jelöltségtől visszalépett Joe Biden nyerte), az alelnök így is számos kiigazítást tett a korábbi álláspontjait illetően. A republikánusok ezt fel is hánytorgatják neki nap mint nap, ám ettől függetlenül Donald Trumpot sem kell félteni ez ügyben, aki már-már hobbit űz abból, hogy egyik nap A-t, míg másik nap B-t mond.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×