eur:
394.06
usd:
355.48
bux:
72297.19
2024. szeptember 7. szombat Regina

Áttörés a Közel-Keleten?

Egy kivételével az összes palesztin mozgalom hajlandó közvetve elismerni Izrael jogát a létezésre - közölték palesztin illetékesek a hírügynökségekkel. Ez azt jelenti, hogy a kormányzó Hamasz és Mahmud Abbasz palesztin elnök Fatah mozgalma is igent mond a tervre.

Miközben a gázai palesztinok újabb izraeli csapásra számítanak az elrabolt izraeli katona miatt, a különböző politikai erők igent mondtak arra a tervre, amely szerint Izrael mellett, a megszállt területeken létre kell jönnie egy palesztin államnak. Ez lényegében a zsidó állam elismerését is jelenti.

Az elképzelést Izraelben raboskodó palesztin foglyok dolgozták ki.

Mahmud Abbasz palesztin elnök már hosszú ideje próbálja rávenni a kormányzó Hamaszt a terv elfogadására. Úgy véli, hogy így lehet csak feloldani a Hamasz radikalizmusa miatt zárolt európai és amerikai közvetlen segélyeket, amelyeket korábban a Palesztin Hatóságnak folyósítottak.

A visszatartott segélyek miatt pénzügyi válság tört ki a palesztin területeken. Az államhivatalnokok - külföldről kapott - fizetése ugyanis fontos tényező a palesztin gazdaságban.

A Hamasz alapokmánya az 1967-es határok mentén létrejövő önálló palesztin állammal szemben Izrael megsemmisítésére szólít fel, és a tárgyalásokkal szemben a fegyveres harcot részesíti előnyben. A Hamasz emellett elutasítja az Izraeliekkel eddig kötött egyezményeket.

Palesztin vezetők szerint most azonban sikerült egyezségre jutni arról, hogy az önálló palesztin állam az úgynevezett megszállt területeken és Gázában jöjjön létre. A megállapodást egyedül az Iszlám Dzsihád nevű radikális csoport utasítja el. Az egyezménnyel pontot tehetnek a Fatah és a Hamasz, néha vérontásba torkolló szembenállására is.

A hír hatását azonban csökkentheti, hogy Gáza lakossága izraeli támadástól tart, mivel az izraeli védelmi erők egy, a hétvégén elrabolt katonájukat keresik.

A gázai határ mentén izraeli tankok és más haditechnika sorakozott fel és Izrael azzal fenyegetőzött, hogy Hamasz-vezetőket vesz célba, ha nem engedik szabadon a katonát. Az izraeli kormány emellett felfüggesztheti a gázai övezetbe irányuló élelmiszer, víz- és gázszolgáltatást is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vészjelzés a traumatológustól: olyan sérültek érkeznek, mint korábban soha

Az elektromos rollerek, gördeszkák, biciklik megjelenésével olyan sérülésekkel találkoznak a traumatológián, amelyekkel korábban soha – mondta az InfoRádióban Molitorisz Dániel. A traumatológus, gyermekortopéd szakorvos szerint a bukósisak viselése egyértelműen kötelező, de eséskor az egyéb védőfelszerelések is segíthetnek elkerülni a súlyos, olykor maradandó sérüléseket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Íme az olimpia igazi győztesei: hogyan teljesített valójában Magyarország?

Íme az olimpia igazi győztesei: hogyan teljesített valójában Magyarország?

Az olimpiai játékok a mai napig a világ egyik legnagyobb sporteseménye. Az emberek általában azokat a versenyszámokat követik figyelemmel, ahol hazájuk sportolóinak van esélye az éremszerzésre. Azonban az érmek megszerzése csak néhány ország számára gyakori esemény, az országok többsége általában érem nélkül zárja az olimpiát. Ezért is tud különösen emlékezetes lenni egy nemzet számára, ha megszerzi első olimpiai érmét, pláne ha az arany, mint ahogy az például Fidzsi-szigetek esetében is történt férfi rögbiben a 2016-os Rio-i játékokon. Cikkünkben azt mutatjuk be, hogy mely országok tudják erőforrásaikhoz képest a leghatékonyabban megszerezni az érmeket a nyári olimpiai játékokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×