eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Olajkút a nyugat-texasi olajmezőkön 2020. április 7-én. Az olajár esése miatt a benzin ára is jelentős mértékben csökkent.
Nyitókép: MTI/EPA/Larry W. Smith

Grád Ottó: nincs mozgástér a beavatkozásra az üzemanyagok áránál

Miközben ma már régiós szinten a hazai üzemanyagárak az élmezőnyben vannak, a kiskereskedelemben részt vevő vállalatok mozgástere nagyon szűk – mondta a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.

Már március közepén arról beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy sajtóeseményen, hogy az üzemanyagáraknak a régiós középmezőnyben kell lenniük, különben a kormánynak be kell avatkoznia.

"Van egy megállapodás, mely szerint az üzemanyagárak a régió középmezőnyébe tartoznak. Ezt a megállapodást mi ellenőrizzük, akár a szövetségen, akár a Molon keresztül. Ha ez a megállapodás megtörik, akkor azt gondolom, hogy be kell avatkozni" – fogalmazott.

A nemzetgazdasági miniszter múlt csütörtökön berendelte a Magyar Ásványolaj Szövetség és a Mol képviselőit, mert a tárca közlése szerint a régiós átlagárhoz képest a benzin és a gázolaj ára is mintegy 7-9 százalékkal drágább. Nagy Márton tájékoztatta a feleket, hogy

a KSH olyan nyilvános, a regionális üzemanyagárakat monitorozó rendszert alakít ki, amely rendszeresen bemutatja majd az árkülönbségeket,

így referenciapontként fog szolgálni a megállapodás betartására.

A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára a módszertani különbségek miatt túlzónak tartja a 7-9 százalékos különbséget, a KSH monitorozó rendszere viszont segíthet a tisztánlátásban. Grád Ottó az InfoRádióban arról is beszélt, hogy a kiskereskedelemben részt vevő vállalatok mozgástere nagyon szűk.

"Maga a kiskereskedelmi árrés igen szűk, néhány forintos, tekintve azt, hogy az üzemanyagok értékesítését terhelő adók és a költségek is folyamatosan emelkednek. Nem szabad elfelejteni, január 1-jével bruttó 43 forinttal emelkedett mind a benzin, mind a gázolaj jövedéki adója, és az összes egyéb járulékos költség is magasabb szintre került, tehát egyre kevesebb a mozgástér ahhoz, hogy érdemben ebbe be lehessen avatkozni vagy módosítani lehessen" – vélekedett a főtitkár.

Grád Ottó elmondta azt is, hogy

az üzemanyag kiskereskedelmi árának nagyjából a fele valamilyen adó.

"Ez alapvetően az áfa, a jövedéki adó, amely jelentősen megemelkedett, de vannak olyan indirekt adók, amelyekre szintén fedezetet kell, hogy biztosítson az üzemanyagár, ilyenek például a kiskereskedelmi különadók, ami mintegy 3 százaléknak felel meg, de tekinthető költségként az energiahatékonysági kötelezettségi rendszerből fakadó teher, amit szintén kiterjesztettek az üzemanyag forgalmazása" – ecsetelte.

A megbeszélésen adózási kérdéseket nem érintettek – tette hozzá a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×