eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
A Spar 100., zuglói franchise üzletének táblája az Ungvár utcában 2016. szeptember 7-én, a boltnyitás előtt.
Nyitókép: Máthé Zoltán

A Spar panasza nyomán eljárás indult a magyar kormány ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot folytat a magyar kiskereskedelmi adó ügyében, miután az osztrák kormány és a Spar panaszt emelt ellene. Kiszivárgott a Spar panaszlevele.

Az Európai Bizottság elkezdte vizsgálni a magyarországi kiskereskedelmi adó ügyében érkezett panaszokat. Ezeket az osztrák kormány és a Spar osztrák-holland tulajdonú kiskereskedelmi vállalat fogalmazta meg. A Reuters megszerezte a panaszokat tartalmazó levelet, amelyben a lánc azt írja, hogy a magyar vezetés veszteséges működésre kötelezi őket a kivetett pluszteherrel - írja a Portfolio.

A magyar kormány által 2020-ban bevezetett különadó mértéke jelenleg a bevétel 4,5 százalékát teszi ki Hans Reisch, a Spar Austria vezérigazgatója szerint, és úgy látja, az adó diszkriminálja a Magyarországon működő külföldi tulajdonú kiskereskedelmi láncokat, mivel ők rendszeresen a legmagasabb adókategóriába esnek,

szemben a franchise-láncokban működő magyar versenytársaikkal, akik gyakran csak 0-1 százalékos adót fizetnek.

Reisch állítása szerint ez az adópolitika arra kényszeríti a külföldi vállalatokat, hogy veszteségesen üzemeljenek Magyarországon, mivel a szektor haszonkulcsa alacsonyabb mint 4,5 százalék.

Az osztrák gazdasági és külügyminiszter január végén írt levelet Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, azt kifogásolva, hogy Magyarország adópolitikája aránytalanul nagy hatást gyakorol a külföldi kiskereskedőkre és ellentmond az EU belső piaci szabályainak és direktíváinak.

Az Európai Bizottság megerősítette, hogy panaszt kapott ebben az ügyben és jelezte, hogy elemezni fogják azt, valamint gondoskodnak a helyzet megfelelő nyomon követéséről. A magyar kormány még nem reagált erre a fejleményre.

A portál emlékeztet rá, hogy a magyar kiskereskedelmi különadókat korábban az Európai Bizottság már erősen kritizálta.

A mostani ügyben elindított előzetes értékelési procedúra még nem jelenti automatikusan azt, hogy további lépéseket tesz a bizottság.

Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×