Az unió embargós intézkedései miatt Európa részaránya a teljes orosz olaj- és kőolajtermék-kivitelben 4-5 százalékra zsugorodik az idén a korábbi 40-45 százalékról. Az EU-s vevőket fele-fele arányban váltotta fel Kína és India, amelyek ráadásul átlagosan a Brent áránál olcsóbban jutottak így orosz szállítmányokhoz. Viszont India hamarosan kieshet a vevői körből - olvasaható a portfolio.hu-n.
A portál - a Reuters hírügynökség jelentésére hivatkozva - arról ír, hogy az Indian Oil Corp (IOC), az ország legnagyobb olajfinomítója, fizetési problémák miatt késve vagy egyáltalán nem kap meg egyes orosz nyersolaj-szállítmányokat. A fizetés általában az Egyesült Arab Emírségek által használt dirhamban történik, de ez most akadályokba ütközik.
Az USA közbelépése miatt ugyanis az orosz Rosznyefty olajcég nem tud számlát nyitni, így nincs hova utalni az olaj vételárát.
A késedelem már hat szállítmányt érint, és a helyzet arra kényszerítette az IOC-t, hogy alternatív olajforrások után nézzen.
Az indiai olajminisztérium szerint az állami olajvállalatok, köztük az IOC, kihívásokkal szembesülnek az orosz olajért történő kifizetések teljesítése során, mivel az összes indiai banknak nehézséget okoz a vételár dollárban történő átutalása. Ugyanakkor már Moszkvának sem annyira vonzó az Új-Delhivel való kereskedés, mert az indiai finomítók betartják a G7-országok által az orosz olajra kivetett kikötői, hordónkénti 60 dolláros árkorlátot.