Az Ukrajnában és Izraelben zajló háború miatt radikálisan megemelkedhet az olaj világpiaci ára a Világbank előrejelzése szerint, ami várhatóan azt eredményezi, hogy az üzemanyagok is jelentősen drágulni fognak a közeljövőben – mondta az ATV Egyenes beszéd című műsorában Hernádi Zsolt.
Egyes prognózisok szerint ha tovább eszkalálódik az izraeli–palesztin konfliktus, akár a 150 dolláros rekordot is meghaladhatja a Brent olaj hordónkénti ára.
A Világbank elemzői úgy vélik, aggasztó helyzet állhat elő, ha ennek következtében akadozna az olajellátás. Ráadásul nemcsak az olajpiacon jelentkezhetnek komoly problémák, hanem az élelmiszerárak is jelentősen megemelkedhetnek, ha tartós háborús helyzet alakul ki a Közel-Keleten.
A Hamász október 7-én indított támadásának hatására ugyan 90 dollár fölé kúszott a kőolaj ára, azóta azonban javuló tendencia érvényesül, hiszen nem következett be az, amitől a piac leginkább tartott, vagyis nem alakult ki ellátási zavar. A földgáz piaci ára viszont 50 százalékkal emelkedett, miután Izrael leállította a saját gázkitermelését és arra kényszerült, hogy vezetéken át Egyiptomból vásároljon ebből az energiahordozóból.
A közeljövőben leginkább az határozhatja meg, milyen árváltozások lesznek az olajpiacon, hogy mit lép Irán és Szaúd-Arábia. A Perzsa-öbölt az Ománi-öböllel összekötő Hormuzi-szorosban halad át ugyanis a világ kőolaj-szállítmányának 20 százaléka, illetve a cseppfolyós gáz 30 százaléka. Az energiapiaci szakértők szerint a világpiacon egy százaléknyi termeléscsökkenés 10 százalékkal emelheti meg az árat, amely alapján megállapítható, hogy
ha valamilyen negatív fejlemény történik a Hormuzi-szorosban, akkor akár 170-200 dollárra is emelkedhetne az olaj világpiaci ára.
„Senkinek sem érdeke ez. Kaotikus helyzet lenne. Az orosz–ukrán konfliktust követően egy év kellett, hogy korrekció történjen. Akkor a gáz ára bizonyos időszakban százszorosára emelkedett, de még mindig 60 százalékkal magasabb a gáz ára, mint a háború előtt” – mondta Hernádi Zsolt, aki arra is emlékeztetett a beszélgetésben, hogy 2024. január elsejétől az uniós előírásoknak megfelelően 41 forinttal nő literenként az üzemanyagok jövedéki adója.
A Mol elnök-vezérigazgatója szerint, ha ismét nagyon alacsonyak lennének a hazai üzemanyagárak, akkor újra beindulna az üzemanyag-turizmus.
„A tavalyi évhez képest 20 százalékkal kevesebb üzemanyag fogyott a benzinturizmus elmaradása miatt. A kormány még egyszer ne gondolkozzon ársapkában!” – figyelmeztetett Hernádi Zsolt.