eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pexels.com

Extrém mértékű adóval tüntetné el a vagyoni különbségeket egy Nobel-díjas közgazdász

A legtehetősebbek adója 70 százalékos lenne az elképzelés szerint.

Joseph Stiglitz, a Nobel-díjas közgazdász azt szorgalmazta, hogy a szupergazdagokat akár 70 százalékos adóval terheljék a növekvő egyenlőtlenségek kezelése érdekében.

"A leggazdagabb emberek talán egy kicsit kevesebbet dolgoznak, ha jobban megadóztatjuk őket. Másfelől viszont a társadalmunk nyer azzal, hogy egyenlőbb, összetartóbb lesz" – mondta a 79 éves volt Világbank vezető közgazdász az Oxfam podcastjában, írja a The Guardian.

Amerikában jelenleg 37 százalékos, az Egyesült Királyságban pedig 45 százalékos a legmagasabb adókulcs.

Stiglitz szerint a világ leggazdagabbjainak több generációja által felhalmozott vagyonra kivetett adó bevezetése még nagyobb hatással lenne.

"Ezt is magasabb kulcsokkal kellene megadóztatnunk, mert nagy része örökölt. Az egyik barátom úgy írja le,

mintha megnyerték volna a spermalottót – a megfelelő szülőket választották.

Fel kell ismernünk, hogy a milliárdosok többsége a vagyonának nagy részét a szerencsének köszönheti" – fogalmazott.

Ötvenmillió dolláros vagyon fölött 2 százalék, egymilliárd dollár fölött pedig 3 százalék adót vetne ki a már meglevő vagyonra: elképzelése szerint ez több mint logikus és segítene az ország sok problémájának megoldásában.

Azt is aláhúzta, hogy a koronavírus nagyon sok ember életét nehezítette meg – miközben rengetegen vesztették el állásukat és most ugyanők a növekvő élelmiszer- és benzinárakkal küzdenek meg, egyesek hasznot húztak a járványból is.

A leggazdagabbak egyre tehetősebbek lesznek

Az Oxfam múlt héten közzétett kutatása kimutatta, hogy a világjárvány kezdete óta felhalmozott új vagyon közel kétharmada a leggazdagabb egy százalékhoz került. A jótékonysági szervezet megállapította, hogy a leggazdagabbak 2021 végéig 26 milliárd dollár új vagyont tettek zsebre. Ez a teljes új vagyon 63 százalékát teszi ki, a többi az emberek fennmaradó 99 százalékához kerül. Az Oxfam szerint negyedszázad óta először fordul elő, hogy a szélsőséges vagyon növekedése a szélsőséges szegénység növekedésével jár együtt.

A jótékonysági szervezet szerint a világ multimilliomosaira és milliárdosaira kivetett 5 százalékos adó évente 1,7 milliárd dollárt hozhatna, ami elegendő lenne 2 milliárd ember szegénységből való kiemelésére, és az éhezés felszámolására irányuló globális terv finanszírozására.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×