eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Justin Paget/Getty Images

Meredeken esnek az árak az energiapiacon, de... – körkép

Az elmúlt hónapokban óriási esés volt tapasztalható az áram, a gáz és az olaj árában is, a tavalyi szintek ezzel együtt is más dimenzióban vannak.

A nyári csúcsok után számos energiapiaci termék ára meredeken csökken, az olaj, a benzin, a földgáz, és az áram ára is jóval lejjebb van, mint néhány hónappal ezelőtt. Azért árnyalja a képet, hogy a néhány évvel korábbi szinteknél így is jóval drágábbak – írja az energiahordozók árváltozásait összegző cikkében a Portfolio.

Az egyik legfontosabb példa: az európai földgáz jegyzése már 64 százalékot zuhant a csúcsról, mégis hatszor annyiba kerül a gáz, mint a tavalyi év elején.

A Brent olajtípus június közepe óta jelentősen csökkent, 125 dollár közelében volt nyár elején a jegyzés, ehhez képest 26,5 százalékot esett az árfolyam mostanáig. Ennek hátterében elsősorban a recessziós félelmek álltak – magyarázza a lap, és hozzáteszik, hogy az esést azért megfogta az olajkartell döntése, melynek értelmében jelentősen visszavágták a kitermelés.

Az olajár kapcsán felhívják a figyelmet arra, hogy

kinyílt az olló a benzin és a dízel között:

míg tavasszal hasonló volt az áruk, mostanra jelentős lett a különbség elsősorban a dízelhiány miatt,

és Magyarországon a piaci árú gázolaj rekordszintre drágult (míg például Németországban nem).

Magyarországon soha nem volt még annyival drágább a dízel a benzinnél, mint a szerdai árváltozás után – jelzik.

A földgáz ára Európában masszívan csökkent az elmúlt hónapokban. A holland határidős földgázpiaci jegyzések ma már 120 euró közelében jártak, ami négy hónapja a legalacsonyabb szint, és 64,2 százalékos csökkenést jelent a korábbi csúcshoz képest. Az enyhe időjárás és a bőséges készletek enyhítik a hiány miatti aggodalmakat – az európai gáztározók több mint 92 százalékban megteltek.

Két fejleményre hívják fel a figyelmet:

  • Németország elrendelte, hogy az ország három megmaradt atomerőműve 2023. április közepéig működjön,
  • az olasz Enel pedig állítólag 16 milliárd eurós hitelkeretről tárgyal a bankokkal, hogy fedezze az emelkedő energiaárakhoz kapcsolódó származékos kockázatokat.

Az amerikai földgáz határidős jegyzése hétfőn csaknem 7 százalékkal 6 dollárra, azaz három hónapja a legalacsonyabb szintre esett, ezzel 39,1 százalékkal csökkent augusztus óta.

A magyar másnapi zsinóráram augusztusban megközelítette a 750 eurót, majd innen szűk két hónap alatt lejött a mostani 210 euróhoz közeli szintre – írják. Brutális esés, viszont tavaly év elején 40 euró körül mozgott az ára.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×