eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Egy vásárló fizet Nyíregyháza egyik gyógyszertárában 2012. szeptember 28-án.
Nyitókép: MTI Fotó: Balázs Attila

Gyakoribb lehet a gyógyszerhiány Magyarországon

A hosszadalmas bürokrácia miatt a magyar betegek ma háromszor hosszabb idő alatt jutnak hozzá egy-egy új gyógyszerhez, mint más európai sorstársaik. A modern gyógyszeres terápiákhoz való hozzáférést nálunk a magas infláció, a gyenge forint és a nemzetközi biztonságpolitikai körülmények is komolyan aláássák, a gyógyszerhiány minden eddiginél gyakoribb lesz a következő években – állítja az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete.

A Növekedés.hu írta meg, hogy a kutatás- és fejlesztésorientált külföldi gyógyszergyártók egy részének hamarosan nem fogja megérni, hogy jelen legyen a magyar piacon – figyelmeztet az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM). Szerdai sajtótájékoztatóján elhangzott: az új kormánynak fel kell gyorsítani a külföldi készítmények társadalombiztosítási befogadását.

Az egyesület szerint

amíg az új gyógyszeres terápiákhoz az európai betegek átlagosan 511 napon belül támogatott formában hozzájutnak, addig a magyaroknak már több mint 1400 napot, közel 4 évet kell várniuk

erre, ráadásul az új készítmények kétharmada a bürokrácia és financiális okok miatt soha el sem jut hazánkba.

Holchacker Péter, az AIPM igazgatója elmondta, tavaly október óta több mint 70 új gyógyszerrel kapcsolatban várnak döntést a cégek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől, ezeket a készítményeket mintegy százezer beteg terápiájában lehetne érdemben alkalmazni.

A gyógyszerek hatósági árát, amelyhez a támogatást igazítják, forintban fixálják, ami képtelen kezelni a forint folyamatos leértékelődését.

Ez az erős inflációs nyomással együtt már-már katasztrofális következményekkel járhat a magyar betegek biztonságos ellátása szempontjából – állítja az igazgató. Holchacker Péter emlékeztetett arra is, hogy az árfolyamgyengülés a magas gyógyszeripari különadókkal együtt „végletesen kifeszítette” a társadalombiztosítási támogatással rendelhető terápiákat forgalmazó gyógyszercégeket, akik már ahhoz is támogató kormányzati beavatkozást várnak, hogy egyáltalán a jelenlegi gyógyszerellátást biztosítani tudják.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×