eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Egy vásárló fizet Nyíregyháza egyik gyógyszertárában 2012. szeptember 28-án.
Nyitókép: MTI Fotó: Balázs Attila

Gyakoribb lehet a gyógyszerhiány Magyarországon

A hosszadalmas bürokrácia miatt a magyar betegek ma háromszor hosszabb idő alatt jutnak hozzá egy-egy új gyógyszerhez, mint más európai sorstársaik. A modern gyógyszeres terápiákhoz való hozzáférést nálunk a magas infláció, a gyenge forint és a nemzetközi biztonságpolitikai körülmények is komolyan aláássák, a gyógyszerhiány minden eddiginél gyakoribb lesz a következő években – állítja az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete.

A Növekedés.hu írta meg, hogy a kutatás- és fejlesztésorientált külföldi gyógyszergyártók egy részének hamarosan nem fogja megérni, hogy jelen legyen a magyar piacon – figyelmeztet az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM). Szerdai sajtótájékoztatóján elhangzott: az új kormánynak fel kell gyorsítani a külföldi készítmények társadalombiztosítási befogadását.

Az egyesület szerint

amíg az új gyógyszeres terápiákhoz az európai betegek átlagosan 511 napon belül támogatott formában hozzájutnak, addig a magyaroknak már több mint 1400 napot, közel 4 évet kell várniuk

erre, ráadásul az új készítmények kétharmada a bürokrácia és financiális okok miatt soha el sem jut hazánkba.

Holchacker Péter, az AIPM igazgatója elmondta, tavaly október óta több mint 70 új gyógyszerrel kapcsolatban várnak döntést a cégek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől, ezeket a készítményeket mintegy százezer beteg terápiájában lehetne érdemben alkalmazni.

A gyógyszerek hatósági árát, amelyhez a támogatást igazítják, forintban fixálják, ami képtelen kezelni a forint folyamatos leértékelődését.

Ez az erős inflációs nyomással együtt már-már katasztrofális következményekkel járhat a magyar betegek biztonságos ellátása szempontjából – állítja az igazgató. Holchacker Péter emlékeztetett arra is, hogy az árfolyamgyengülés a magas gyógyszeripari különadókkal együtt „végletesen kifeszítette” a társadalombiztosítási támogatással rendelhető terápiákat forgalmazó gyógyszercégeket, akik már ahhoz is támogató kormányzati beavatkozást várnak, hogy egyáltalán a jelenlegi gyógyszerellátást biztosítani tudják.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×