eur:
387.91
usd:
360.05
bux:
0
2024. május 13. hétfő Imola, Szervác
Odera menti Frankfurt, 2015. szeptember 22.Egy Volkswagen Golf 2.0 TDI károsanyag-kibocsátását mérik egy műhelyben, a kelet-németországi Frankfurtban 2015. szeptember 21-én. A német Volkswagen csoport amerikai részlege bocsánatot kért amiatt, hogy olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű VW járművébe, amelynek segítségével kijátszhatók a károsanyag-kibocsátásra vonatkozó amerikai előírások. (MTI/EPA/Patrick Pleul)
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Pleul

Árstop nélkül már 660 forintba kerülne egy liter dízel, de nem csak a háború miatt

Pletser Tamás elemző szerint a forint dollárhoz viszonyított történelmi mélypontja csak rontja az orosz háború miatt kialakult helyzetet.

Nyolc éves csúcsra emelkedett az irányadó Brent olajtípus ára hordónként szerdára, és meghaladta a 110 dolláros szintet. Az elemző szerint még nincs vége az áremelkedésnek, Oroszország növekvő gazdasági elszigeteltsége pedig egyre jobban zavarja a globális energiaellátást.

"A mostani csúcsár ráadásul olyan dollárárfolyam mellett jött létre, amely a nyolc évvel ezelőtthöz képest legalább 20 százalékkal erősebb, tehát már 130-140 dolláros reálértéknél tartunk. Ez gyakorlatilag azonnal átszivárog, a termékárak az emelkedéssel párhuzamosan nőttek" – szögezte le az InfoRádióban Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője.

Árbefagyasztás nélküli árkalkulációt is mondott:

660 forintba kerülne egy liter dízel.

A jelentős áremelkedésben szerepe van még a forint dollárral szembeni történelmi gyengeségének is.

A nagyon magas olajár – mint hozzátette – fékezi a gazdasági növekedést és pörgeti az inflációt, ráadásul Pletser Tamás szerint nem nagyon látszik, hogy az ukrán válság rövid távon megoldódna.

"Egy dolog hozhat enyhítést a piacon, ha az Irán elleni szankciókat feloldja a nyugat, márpedig a hírek szerint itt előrehaladott tárgyalások vannak" – mondta. Magyarán: Irán teljes mértékben visszatérhet a kőolajpiacra, ahonnét jelenleg korábban kitiltották. Addig "az emelkedésnek van tere".

"Oroszország a világ harmadik legnagyobb olajtermelője, az exportja komoly mérték, napi 5 millió hordót exportál, ehhez jön még 3 millió hordó egyéb termék. Ha ez a teljes mennyiség eltűnik, amire sajnos most van esély a szankciók miatt, az valószínűleg további áremelkedést indukál majd" – szögezte le.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Resperger István az Arénában az atomfegyverek stratégiai csapdájáról

Augusztus végére jöhet el a holtpont az ukrajnai háborúban Resperger István ezredes szerint. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Biztonságkutató Központ igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, az ukrán lőszerhiány, Oroszország területi nyereségei, valamint a hadigazdálkodás okozta nehézségek és az időjárás is megakaszthatja a harcokat. Szerinte lehetséges a francia szerepvállalás a háborúban, mégsem lenne sok haszna. Atomfegyverek bevetéséről pedig "nem egy ember dönt".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.13. hétfő, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×