eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Képviselők a Svédország NATO-hoz való csatlakozásáról szóló jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló javaslat szavazása után az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. február 26-án. A képviselők a döntést 188 igen szavazattal, 6 ellenszavazattal fogadták el.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

A baloldalt elítélő határozat elfogadására készül az Országgyűlés kormánypárti többsége

A kormánypártok indoklása szerint az ellenzéki európai parlamenti képviselők munkájukkal Magyarország szuverenitását sértették.

Napirend előtti felszólalásokkal kezdődik az Országgyűlés plenáris ülése hétfőn délután 1 órakor. Interpellációk, azonnali kérdések és kérdések is lesznek. Ezt követően csak egy téma szerepel a parlament napirendjén, egy határozati javaslat, amelyet az Európai Ügyek Bizottságának nevében Tessely Zoltán, a testület fideszes elnöke nyújtott be.

A kormánypárti előterjesztők azt szeretnék, ha az Országgyűlés elfogadná a Bizottság jelentését, miszerint "a baloldal magyar érdekkel szembeni brüsszeli politikai akcióiról, és felszólítaná az érintett ellenzéki politikusokat, hogy a jövőben ne folytassanak a magyar nemzeti érdekeket veszélyeztető tevékenységeket".

Az indoklás szerint ugyanis a közelmúltban a magyar baloldal számos európai parlamenti képviselője elismerte, hogy kötelezettségszegési és jogállamisági eljárásokat szorgalmazott Magyarországgal szemben, illetve azért dolgozott, hogy a kormány ne jusson hozzá az uniós támogatásokhoz.

A március 27-e óta vizsgálódó európai ügyek bizottságának Fidesz-KDNP-s tagjai úgy vélik, hogy az idézett baloldali tevékenységek sértik Magyarország szuverenitását.

Emlékeztetnek arra, hogy az unió kormányokat nem képes szankcionálni, csak tagállamokat, vagyis az érintett ellenzékiek nem a kabinetnek, hanem az országnak okoztak károkat.

A magyar baloldal, az ellenzéki összefogás pártjai és az ezekhez tartozó európai parlamenti képviselők minden energiájukat annak érdekében mozgósították, hogy a lehető legtöbb nehézséget tudják okozni saját honfitársaiknak - mondta Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselőjét és listavezetője az Európai Ügyek Bizottságának ülésén.

Az alaptörvény értelmében a véleménynyilvánítás szabadsága nem irányulhat a magyar nemzet méltóságának megsértésére

- olvasható a határozati javaslat indoklásában, amelynek megfogalmazói felkérik a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, hogy indítson vizsgálatot, és szükség esetén tegyen javaslatokat a további intézkedésekre.

Az Országgyűlés plenáris ülése napirend utáni felszólalásokkal zárul. Az még egyelőre megválaszolatlan kérdés, hogy mikor lesz, vagy egyáltalán lesz-e még parlamenti tanácskozás a tavaszi ülésszakban, tehát például a gyermekvédelmi szabályok szigorítását és az Alaptörvény 13. módosítását mikor fogadják el. Az már viszont biztos, hogy a jövő évi költségvetésről idén nem nyáron, hanem ősszel születik döntés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×