eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

A túlélés a tét: akár költenének is a gazdák a víztározók kialakítására

A hazai gazdálkodók 80 százaléka szerint fontos a víz megtartása a termőterülete közelében, és ennek érdekében készek arra is, hogy különböző létesítményeket, víztározókat alakítsanak ki – derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felméréséből. Az InfoRádió Győrffy Balázst, a szervezet elnökét kérdezte.

Az elmúlt időszakban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara azt tapasztalja, a csapadék mennyisége is, de az eloszlása egyértelműen egy rossz irányú trendet mutat.

"Nagyon fontos, hogy mi a lehullott csapadékkal jól gazdálkodjunk, a 2022-es aszályos év ezt kétszer alá is húzta. Ezzel foglalkozni kell!" – hangsúlyozta az InfoRádióban Győrffy Balázs, a kamara elnöke.

Megkeresésükre 11 ezer érintettből 10 ezer választ is adott a kamarának azokra a kérdésekre, amelyeket feltettek a vízmegtartással kapcsolatban a falugazdászok segítségével, a várt tudás a gazdálkodói igényeket, tapasztalatokat, tudásokat összesíti, "a téma fontosságát a gazdálkodói érdeklődés jól mutatja" Győrffy Balázs szerint.

"A gazdálkodóknak érdekük, hogy a csapadékkeletkezés, illetve a légköri aszály kérdéskörében a mostaninál, illetve az előző éveknél jobb körülmények alakuljanak ki, erre vannak megoldások, ugyanakkor ehhez az kell, hogy a gazdálkodók azokon a mély fekvésű területeken, ahol képesek vagyunk tartósan vizet tárolni, ott a saját, mostani, adott esetben szántóföldi kultúrájukból valamilyen vízvisszatartásra alkalmas területet alakítsanak ki; úgy látjuk, hogy az erre vonatkozó szándék és hajlandóság megvan a gazdálkodókban" – mondta az elnök.

A kérdőívek kiértékelése még zajlik, de már most látszik, hogy mi tűzhető ki célként: vízvisszatartó létesítmények építése, melyek minél több érkező vizet tartanak vissza.

"Nyilván ehhez szükség van együttműködésre az állami szervek és a gazdálkodók között, hiszen a gazdálkodóknak azt is látniuk kell, hogy az öntözéssel, a vízvisszatartással, a víznek a tájban való megtartásával kapcsolatban

nemcsak az államnak vannak feladatai, a gazdálkodók is nagyon sokat tehetnek

ezért agrotechnológiai megoldásokkal, adott esetben azzal is, hogy az erre alkalmas területeken vizet tartunk a tájban. Itt igyekszünk majd képzésekkel, workshopokkal a gazdálkodók rendelkezésére állni, és felhívjuk a figyelmet azokra a közös uniós agrárpolitikán belül meglévő lehetőségekre is, mint például a vízvédelmi célú nem termelő beruházások, amiknél a támogatás, illetve a fenntartási kifizetések is rendelkezésre állnak, és fontos, hogy együtt tudjunk működni akár az agrártárcával, az egyetemekkel, a vízüggyel" – ecsetelte Győrffy Balázs.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×