eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: YouTube/Magyar Nemzeti Bank

MNB-indoklás a kamatnövelés után: "nem áll meg az infláció, 8,5 százalék közelébe emelkedik"

A pénzromlást az energiaárak elszállása fűti, a képben pedig még benne sincs az orosz-ukrán konfliktus eszkalálódása, miközben a cél pont az árstabilitás megteremtése lenne. Virág Barnabás jegybanki alelnök mondta el a részleteket.

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa kedden - az elemzői várakozásokkal összhangban - 50 bázisponttal 3,40 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot, és ugyanekkora mértékben növelte a kamatfolyosó két szélét is.

A testület legutóbbi kamatmeghatározó ülésén, januárban szintén 50 bázisponttal 2,90 százalékra emelte az alapkamatot; az emelési ciklus tavaly nyár elején kezdődött, és az infláció "fenntartható sávba" való visszatéréséig tarthat.

"A helyzet nem lett egyszerűbb, a kilátások sem lettek tisztábbak"

- kommentálta a döntést Virág Barnabás jegybanki alelnök.

Részletekbe menően elmondta, az infláció tovább emelkedett januárban, amelyre a termékek széles körű árfékezésével reagált a kormány, így is 8 százalék fölötti lehet a pénzromlás üteme februárban, megközelítheti a 8,5-ös értéket is.

A Magyar Nemzeti Bank ezt követően havi szintű szigorítással fog élni a monetáris kondíciók esetében, de az egyhetes betéti eszköz kamatával dinamikusan is tud reagálni.

Virág Barnabás ezt követően arról beszélt, hogy a januári "átárazások" háromszoros mértéket mutattak az elmúlt években látott átlaghoz képest, miközben a globális kínálati sokkok az iparcikkek gyors drágulását okozzák.

A magas infláció mögött - mint aláhúzta - az elszállt energiaárak állnak, a mostani képben pedig még nem is játszódik szerepet az eszkalálódott orosz–ukrán helyzet.

Feladatnak az árstabilitáshoz való visszatérést nevezte meg a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

"Így lehet elkerülni az öngerjesztő infláció korszakát" - zárta gondolatait az alapkamat-emelés hátteréről.

Jó hírként azonban azt is elmondta, hogy a gazdaság növekedése és a munkaerő-piaci viszonyok rendben vannak, a foglalkoztatottsági adatok megfelelők.

Kérdésre válaszolva Virág Barnabás elmondta, valós időben nehezen mérhetők a kormányzati intézkedések hatásai az inflációra, ráadásul egymás ellen ható tényezők is vannak, mert bár az árstop intézkedései fékezőleg hatottak a pénzromlásra, az szja-visszatérítés és a nyugdíjemelés a fogyasztáson keresztül élénkíthetik az inflációt.

Nagyon várja viszont a márciusi inflációs jelentést, ami alapvetően befolyásolhatja a jegybank további útját, azonban a kiszámíthatóságot alapkőnek tekinti Virág Barnabás.

Ebben a formában március 22-én lesz újabb értékelő jelentés a Magyar Nemzeti Bank részéről.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×