A biztosítási szektort nem viselte meg a koronavírus-járvány a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint. A biztosítók díjbevétele 613 milliárd forintra hízott az első hat hónapban, ez 3,6 százalékkal magasabb a tavalyinál – írja a Napi.hu.
Az életágnál ugyan csak minimális volt a növekedés, de ezzel is elégedett lehet a piac annak tükrében, hogy a járvány miatt tavasszal a személyes értékesítés jóformán leállt, és a nehezebb anyagi helyzetbe került ügyfelek csökkenhették vagy szüneteltethették a befizetéseket.
Az egyszeri díjas szerződésekből több mint 18,5 ezret töröltek az idén. A nyugdíjbiztosítás viszont a koronavírus-járvány idején is jól fogyott, csaknem 18 ezer új szerződés jött létre az idén, így a félév végén már 360 ezernél is több élő nyugdíjbiztosítás volt az országban.
Nem lehet panasz
A díjbevételek az élet ágon a nyugdíjbiztosításoknál és a unit linked biztosításoknál nőttek nagyobb mértékben. Előbbiek esetében már csaknem 52 milliárd forint megy be fél év alatt, ami 18,2 százalékos növekedés éves összevetésben.
A nem élet ágon összességében véve 6 százalékos díjbevétel-növekedés volt, amihez számos termék hozzájárult.
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) díjbevétele is halad az idén az újabb történelmi rekord felé, hiszen 8 százalékkal folyt be több pénz a biztosítókhoz, mint tavaly. A casco-piacra sem lehet panasz, a biztosítók díjbevétele ugyanis 10,5 százalékkal nőtt.
Ellentmondások és rekord profit
Miközben a kgfb átlagdíja az MNB adatai szerint csaknem 5, a cascóé pedig 6,8 százalékkal nőhetett tavalyhoz képest, a biztosítók kárkifizetései erősen visszaestek. Tavasszal az autósok ritkábban használták a járműveiket, ez pedig a kárstatisztikákon is látszik. A gépjármű-felelősségbiztosításoknál a bruttó kárráfordítás több mint 12 százalékkal csökkent 2019-hez képest, a cascónál pedig több mint 4 százalékos visszaesést mértek.
A kárhányadok is csökkentek. A 2016-ban még 60 százalékos vagy afölötti kárhányaddal operáló kgfb-üzletágban ez a mutató 33 százalékosra süllyedt. A cascónál 55–60 százalék közötti szintről esett 50 százalék alá a hányados. A gazdasági portál megjegyzi, mindez ellent mond annak, amit tavasszal állítottak a szakértők, miszerint
néhány hónapnyi csökkentett autóhasználat még nem okoz komolyabb változást a kárfizetéseknél, így nem indokolt az árcsökkentés.
A csökkenő kárhányad és a növekvő díjbevétel egyértelmű következménye, hogy az első félévben a biztosítási piac nyeresége megugrott. A nettó eredmény 50,35 milliárd forint lett, ez 27 százalékkal magasabb a tavalyinál, és rekordnak számít.