Infostart.hu
eur:
397.73
usd:
341.14
bux:
101233.09
2025. július 28. hétfő Szabolcs
Nyitókép: Pixabay

Júniusig 160-170 ezer dolgozót küldtek el a cégek

A májusban már elérhető állami bértámogatási program ellenére is elérhette a 160-170 ezer főt a járvány nyomán fellépő válság miatt elbocsátott doglozók száma - derül ki a GKI Gazdaságkutató Intézet június eleji felméréséből.

Összesen 160-170 ezer főt bocsáthattak el a magyar cégek június elejéig - derül ki a GKI Gazdaságkutató június elején elvégzett, a multinacionális cégekre nem kiterjedő, 835 vállalkozást magába foglaló reprezentatív felméréséből, amelyet a Portfolio szemlézett.

Ebből nagyjából 110 ezer főt az 5 főnél többet foglalkoztató vállalkozások küldtek el, a fennmaradó hányad pedig az ennél kisebb vállalkozásoktól ered.

A cégek az elbocsátások mellett jelentős munkaköri átszervezéseket hajtottak végre a járvány miatt: a távmunkát, az állásidőre küldést, kényszerszabadságolást egyaránt alkalmazták.

Amikor a felmérés zajlott, az ország nagy részén már feloldották a járvány miatti korlátozó intézkedések többségét. Ezért annyira nem meglepő, hogy a kis- és középvállalati szektor által foglalkoztatott dolgozók közel 76 százaléka már bejárt dolgozni a munkahelyére. A (hazai tulajdonú) nagyvállalatoknál ez az arány már csaknem 92 százalékos. Az otthonukból dolgozók aránya átlagosan 3 százalék volt. Ezen belül a nagyvállalatoknál 2, a kisvállalkozásoknál pedig a dolgozók 5 százalékát érintette.

Az állásidőn és a fizetett vagy fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállalók arányában látványos a vállalkozások jövedelmi helyzetét is jól mutató eltérés: a nagyvállalatoknál mindössze a dolgozók 0,5 százalékát érintette bármelyik kényszerintézkedés, míg a kkv-szektornál ez a szám kiugróan magas, 4 százalék.

A felmérés szerint igen jelentős, 15 százalékos a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya a nagyvállalatoknál, miközben ez mindössze 6 százalék kkv-knál. Ebben vélhetőleg a munkahelymegőrző állami támogatási programhoz való hozzáférés is szerepet játszik. "Ha a válság esetleg elhúzódna, akkor a részmunkaidősök, az állásidőn, illetve a jelenleg kényszerszabadságon lévők jelentős része várhatóan munkanélkülivé válna, amennyiben a kormány nem hoz további, az eddiginél jóval hatékonyabb munkahely-megtartó intézkedéseket" – írja a GKI.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Szakértő: halálos ölelés Európának a jelenlegi kereskedelmi viszony Kínával

Szakértő: halálos ölelés Európának a jelenlegi kereskedelmi viszony Kínával

A diplomáciai kapcsolatok felvételének ötvenedik évfordulóját ünnepli idén Kína és az Európai Unió, a jelenlegi viszony azonban korántsem felhőtlen a felek között. Matura Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense az InfoRádióban elmondta: a kínai alapvetően egy exportalapú gazdaság, és részben az európai is, így a kettőt nem igazán lehet összehangolni, pedig az amerikai vámok belengetése után sokan erre számítottak.

Orbán Viktor: Donald Trump megette reggelire Ursula von der Leyent

A magyar miniszterelnök is kommentálta a vasárnap született vámmegállapodást az Egyesült Államok és az Európai Unió között. A kormányfő szerint ez nem is megállapodás.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Nagyon megindultak az oroszok, komoly fenyegetést kapott Putyin – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Nagyon megindultak az oroszok, komoly fenyegetést kapott Putyin – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Egyszerre több frontvonalon is támadnak az orosz fegyveresek, ezeken kisebb területek megszerzésével érnek el jobb pozíciót. Az ukrán védők egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülnek Pokrovszk és Sziverszk városánál is.  Marco Rubio amerikai külügyminiszter szerint Donald Trump amerikai elnök lassan elveszti türelmét Vlagyimir Putyin orosz államfővel kapcsolatban – írja az Ukrajinszka Pravda és a The Kyiv Independent. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×