eur:
411.18
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Még egyeztet a kormány a távmunkaköltségek megosztásáról

Bővítené a távmunkában végezhető tevékenységek körét és az otthoni munkavégzés során a rezsiköltségeket is megosztaná a munkaadók és a munkavállalók között az a javaslatcsomag, amelyet az Innovációs és Technológiai Minisztérium készít. Várhatóan ősszel lehet belőle jogszabály.

Egy esetleges második járványhullámnál a korábban már bevált intézkedések - mint a munkahely védelmi, munkahely teremtő támogatás - újbóli alkalmazása mellett új megoldásokra is szükség lesz. Az élet diktált olyan változásokat - a munkaadók és a munkavállalók együttműködése eredményeképpen - amire korábban nem volt példa, többek között az otthoni munkavégzésre, a távmunkára gondolok, amelyet minimálisan szükséges, de elégséges mértékben kell szabályozni - mondta az InfoRádiónak Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Hozzátette:

tartósan nem maradhat meg a jelenlegi állapot, amikor ötletszerűen zajlik a munkavégzés, mert az később jogvitákhoz vezethet.

A kormány nem tervezi, hogy tételesen szabályozza, mely ágazatokban, vagy munkaterületeken lehet majd alkalmazni a távmunkavégzést - jelentette ki az államtitkár. Hozzátette: ezt az élet és a munkaadók, valamint a munkavállalók megállapodása szabályozza. Szerinte azonban azt mindenképpen érdemes szabállyal biztosítani hogy az érintett dolgozónak legyen lehetősége pár napot a munkahelyén is tölteni, az otthoni munka mellett.

Fontos szabályozásra váró kérdés a költségek megosztása is. Egy munkahelyen a munkáltató állja valamennyi költséget az elektromos áramtól a vizesblokk használaton át a nyomtatók költségein át a fűtésig bezárólag. Ha részben otthonról dolgozik valaki másképpen oszlanak meg a költségek.

"Lehetőséget szeretnénk biztosítani arra, hogy a munkaadók a felmerülő otthoni költségek egy részét állják, hogy az megosztható legyen"

- jelentette ki az államtitkár.

Jelenleg a megosztás módjáról folynak a tárgyalnak a munkaadók és munkavállalók képviselőinek bevonásával - tájékoztatott Bodó Sándor, hozzátéve, szeretnének minél szélesebb konzultációs lehetőséget biztosítani a feleknek. Elmondta azt is, hogy a tervezetben a felmerülő költségek meghatározott - a minimálbér esetén például 10 százalékának - munkáltató általi átvállalása szerepel.

A javaslatcsomag ősszel kerülhet a kormány, majd a parlament elé.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×