Infostart.hu
eur:
397.32
usd:
337.67
bux:
101371.24
2025. július 24. csütörtök Kincső, Kinga
Nyitókép: Pixabay

Még egyeztet a kormány a távmunkaköltségek megosztásáról

Bővítené a távmunkában végezhető tevékenységek körét és az otthoni munkavégzés során a rezsiköltségeket is megosztaná a munkaadók és a munkavállalók között az a javaslatcsomag, amelyet az Innovációs és Technológiai Minisztérium készít. Várhatóan ősszel lehet belőle jogszabály.

Egy esetleges második járványhullámnál a korábban már bevált intézkedések - mint a munkahely védelmi, munkahely teremtő támogatás - újbóli alkalmazása mellett új megoldásokra is szükség lesz. Az élet diktált olyan változásokat - a munkaadók és a munkavállalók együttműködése eredményeképpen - amire korábban nem volt példa, többek között az otthoni munkavégzésre, a távmunkára gondolok, amelyet minimálisan szükséges, de elégséges mértékben kell szabályozni - mondta az InfoRádiónak Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Hozzátette:

tartósan nem maradhat meg a jelenlegi állapot, amikor ötletszerűen zajlik a munkavégzés, mert az később jogvitákhoz vezethet.

A kormány nem tervezi, hogy tételesen szabályozza, mely ágazatokban, vagy munkaterületeken lehet majd alkalmazni a távmunkavégzést - jelentette ki az államtitkár. Hozzátette: ezt az élet és a munkaadók, valamint a munkavállalók megállapodása szabályozza. Szerinte azonban azt mindenképpen érdemes szabállyal biztosítani hogy az érintett dolgozónak legyen lehetősége pár napot a munkahelyén is tölteni, az otthoni munka mellett.

Fontos szabályozásra váró kérdés a költségek megosztása is. Egy munkahelyen a munkáltató állja valamennyi költséget az elektromos áramtól a vizesblokk használaton át a nyomtatók költségein át a fűtésig bezárólag. Ha részben otthonról dolgozik valaki másképpen oszlanak meg a költségek.

"Lehetőséget szeretnénk biztosítani arra, hogy a munkaadók a felmerülő otthoni költségek egy részét állják, hogy az megosztható legyen"

- jelentette ki az államtitkár.

Jelenleg a megosztás módjáról folynak a tárgyalnak a munkaadók és munkavállalók képviselőinek bevonásával - tájékoztatott Bodó Sándor, hozzátéve, szeretnének minél szélesebb konzultációs lehetőséget biztosítani a feleknek. Elmondta azt is, hogy a tervezetben a felmerülő költségek meghatározott - a minimálbér esetén például 10 százalékának - munkáltató általi átvállalása szerepel.

A javaslatcsomag ősszel kerülhet a kormány, majd a parlament elé.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Prága magyarázkodik: ezért marad ki a gázai rendezést sürgető nyilatkozatból

Csehország nem csatlakozott ahhoz a nemzetközi felhíváshoz, amely a háború azonnali lezárását sürgeti a gázai övezetben. A nyilatkozatot eredetileg huszonöt ország és az Európai Bizottság adta ki, és elítéli a civil lakosság elleni embertelen gyilkolást, valamint az izraeli oldal által akadályozott humanitárius segélyezést. Bár a dokumentumhoz azóta további országok, köztük Szlovákia is csatlakoztak, Csehország távolmaradását több bírálat is érte, legfőképpen odahaza, az ország vezetői között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.25. péntek, 18:00
Balogh László
az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×