eur:
392.41
usd:
362.39
bux:
72081
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Tízezer és húszezer forintos bankjegyek egy pénztárcában. Magyarország ma is hivatalos fizetőeszközét, a forintot, 70 évvel ezelőtt, 1946. augusztus elsején vezették be. A pengőt felváltó új pénz nevét I. Károly történelmi aranyforintjáról kapta.MTVA/Bizományosi: Faludi Imre  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: Faludi Imre

Súlyos bírságra számíthat, aki túl sok készpénzzel utazik

Írásban kell bejelenteni azt, ha valaki legalább 10 ezer eurónak megfelelő készpénzzel lépi át az Európai Unió határát – mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vám- és jövedéki szóvivője.

Az írásos bejelentéshez szükséges nyilatkozat letölthető a NAV honlapjáról, benyújtani pedig a ki- vagy belépés helyszínén kell – tájékoztatott Leopold Róbert.

A bankjegyen és érmén kívül készpénznek minősül a bemutatóra szóló, átruházható értékpapír (például az utazási csekk, a váltó, fizetési megbízás, a kötvény vagy a részvény).

Amennyiben valaki elmulasztja a bejelentést vagy valótlanul jelöli meg a pénzösszeget, a birtokban tartott érték 10, 40 vagy 60 százalékának megfelelő bírságra számíthat.

Az Európai Unión belüli utazáskor főszabály szerint nincs ilyen kötelezettség, azonban előfordulhat, hogy egyes tagállamok előírnak ellenőrzési és nyilatkozattételi előírások. „Erről az utazás előtt érdemes tájékozódni az adott ország diplomáciai képviseletein” – emelte ki Leopold Róbert.

A készpénz-bejelentési kötelezettség nem vonatkozik:

  • a nemesfémekre;
  • az aranyra;
  • a drágakövekre;
  • az olyan valutára, amely már nem minősül érvényes fizetőeszköznek;
  • a régi érmékre (gyűjtőknek szánt érmék) és a nemesfémből készült érmékre;
  • a nem átváltható bankjegyekre és pénzérmékre;
  • az elektronikus kártyákra.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×