Ezt az összeget eddig a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) tartotta vissza, de most, az amszterdami bíróság döntése következtében 11,4 millió dollárt szabadítanak fel - írja a Napi.hu.
A cikk emlékeztet arra, hogy a Malév 2012-es csődje előtt ilyen nagyságrendű összeget fizettek be az utasok - az utazási irodákon keresztül - a repülőjegyekért, de a csőd miatt ezt már nem tudták leutazni.
A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség a pénzt zárolta, és mindeddig nem utalta vissza az utazási irodáknak - értelemszerűen azok pedig nem fizethették vissza az utasoknak.
Az Európai Utazási Irodák és Túraszervezők Szövetsége 2015-ben 184 utazási iroda nevében beperelte a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetséget, hogy fizesse vissza az összeget. A helyzetet bonyolította, hogy a pénzért bejelentkezett az orosz Vnyesekonombank (VEB) is,
a Malév ugyanis több tízmilliárdos összeggel tartozott az orosz pénzintézetnek is.
Az orosz bank keményen fellépett érdekei mentén azt állítva, hogy joga van rátenni a kezét a repülőjegyekből származó összegre. Ezt utasította most el az Amszterdami Bíróság.
A Napi.hu úgy tudja, hogy a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetségnek most 11,4 millió dollárt kell visszafizetnie az utazási irodáknak - amelyek egyébként 15,8 millió dollárt követeltek vissza a szervezettől még 2015-ben, amikor a pert indították. Az utasok az általuk befizetett összeg 72 százalékához juthatnak hozzá, a Malévot hitelező VEB viszont egy fillért sem kaphat ebből a pénzből.
Hogy pontosan hány utast érinthet a kártérítés, arra egyelőre nincs adat, az azonban bizonyos, hogy a pénzhez csak azok juthatnak, akik utazási irodán keresztül vettek repülőjegyet. Azok, akik interneten vásárolták meg a jegyüket, vélhetően nem kaphatják vissza pénzüket - írja a Napi.hu.