Jordán László elmondta, a hatósági vizsgálat az előállítástól a becsomagolt, kész termékig vizsgálta a folyamatot. A higiéniai és az egyéb előírásoknak való megfelelés mellett laboratóriumi vizsgálatokat is végeztek, hogy mikrobiológiai szennyezéseket megtalálják, valamint nézték a növényvédőszer-maradékokat és azt is, hogy a csomagolóanyagból oldódnak-e ki káros anyagok.
„A hatósági vizsgálat részét képezte ezen túl a jelölési megfelelőségek ellenőrzése. Itt találtuk a legtöbb problémát. Az előállítás és a laborvizsgálat során mindent rendben találtunk, a jelölések több mint felénél azonban volt rendellenesség. Eljárást is kellett indítani.”
Ha kisebb fajsúlyú volt, felszólítást fog kapni a gyártó a hiba kijavítására, súlyosabb esetén bírságot szab ki a hatóság – jelezte a Nébih elnök-helyettese.
„A jégsaláta esetében a laborvizsgálati eredmények között olyan, ami jogsértést jelent: találtunk olyan növényvédő szerből származó hatóanyagot, ami Magyarországon nincs engedélyezve jégsalátára. Élelmiszerbiztonsági kockázatot nem jelent, a mennyisége sem volt problémás, de mivel nem engedélyezett, jogsértésnek minősül, el kell járnunk.”
Jordán László elmondta a jégsaláták vizsgálatánál nézték a küllemet; mennyire ép, egészséges a salátafej, nincs-e rajta barnulás, összetörve a levél, esetleg belekóstolt-e kártevő, de semmi ilyesmivel nem találkoztak.
„Meg is kóstolták a salátákat, össze is hasonlították őket, az volt a legkedveltebb, ami nem volt kesernyés, üde, roppanós, lédús és finom volt.”
A Nébih elnök-helyettese kiemelte, összességében jók lettek az eredmények, élelmiszerbiztonsági kockázatot nem jelentenek, bátran lehet fogyasztani, annál inkább, hiszen az egészséges étrend alapját jelentik a különböző saláták.
„A vizsgált 35 salátából egy volt külföldi eredetű, tehát a hazai salátákat bátran lehet fogyasztani” - hangsúlyozta Jordán László.