eur:
412.89
usd:
391.54
bux:
0
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Sukoró-ügy: őrizetben a Nemzeti Vagyonkezelő volt vezére

A Központi Nyomozó Főügyészség őrizetbe vette Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. volt vezérigazgatóját és Császi Zsoltot, a cég egykori értékesítési igazgatóját különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt az úgynevezett sukorói ingatlanügyben.

A Központi Nyomozó Főügyészség közleménye szerint a főügyészség munkatársai ma házkutatást tartottak az említett személyek lakásaiban, ahol okiratokat és számítógépeket foglaltak le, majd gyanúsítottként hallgatták ki őket az ügyben.

A megalapozott gyanú lényege szerint a magyar állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 2008. július 30-án csereszerződést kötött egy külföldi befektetői csoport képviselőjével. A csereszerződés tárgyát az állami tulajdonban lévő Sukoró külterületi ingatlan-együttes, illetve az említett személy tulajdonát képező Albertirsa és Pilis külterületén található egyes ingatlanok képezték.

A felek a szerződésben az állami tulajdonú ingatlanok összértékét - valótlanul - 1.084.010.100 forintban, a magánszemély tulajdonában lévő ingatlanok összértékét - ugyancsak valótlanul - 787.400.000 forintban határozták meg. A szerződés arról is rendelkezett, hogy az ügyletben érintett magánszemélynek 296.610.100,- forint értékkülönbözetet kell megfizetnie.

A csereszerződést a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács 2008. július 30-ai határozata alapján az MNV Zrt. képviseletében Tátrai. Miklós vezérigazgató - aki a tanács tagjaként maga is részt vett a döntésben - írta alá, míg jogtanácsosként Császi Zsolt értékesítési igazgató ellenjegyezte.

A csereügylet előkészítésében Tátrai és Császi is részt vett, melynek során visszaélésszerűen alkalmazták az állami vagyonról szóló törvény és a Nemzeti Földalapról szóló törvény egyes rendelkezéseit, megszegték az MNV Zrt. több belső utasítását, valamint az ésszerű gazdálkodás követelményeit.

Az eljárás eddigi adatai alapján a csereszerződéssel érintett Velencei-tó melletti, 70 hektárt meghaladó sukorói terület - csereszerződés időszakára eső - összértéke 1 milliárd 818,3 millió forint. Ezzel szemben a csereszerződésben ezen sukorói területet 1 milliárd 84 millió forintban számították be. A csereszerződésben megjelölt és az ügyben kirendelt szakértő által meghatározott érték különbsége: 734,3 millió forint.

A csereszerződéssel érintett albertirsai és pilisi ingatlanok összértéke - az eljárás adatai szerint - mintegy 193,8 millió forint (amelyből 15,1 millió forintos értéket képvisel a 4. számú főút Monor-Pilis elkerülő szakaszának nyomvonalával érintett terület). Ezzel szemben a csereszerződésben ezen albertirsai és pilisi ingatlanokat összesen 787,4 millió forintban számították be. A csereszerződésben megjelölt és az ügyben kirendelt szakértő által meghatározott érték különbsége: 593,5 millió forint.

A csereszerződésben a sukorói területek 734,3 millió forinttal alulértékeltek, míg az albertirsai és a pilisi ingatlanok 593,5 millió forinttal túlértékeltek voltak. A csereügylet során összesen 1 milliárd 327,8 millió forint értékkülönbség állapítható meg.

Az eljárás jelen adatai szerint Császi Zsolt és Tátrai Miklós előzőekben megjelölt kötelességszegő magatartása folytán a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő olyan szerződést hagyott jóvá, melynek teljesedése esetén az államot 1.327.513.077 forint vagyonvesztés éri. A csereszerződés alapján a tulajdonos-változásnak az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésére még nem került sor.

Tátrai Miklós ezen cselekménye különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette megállapítására alkalmas. Császi Zsoltot az ugyanezen cselekményhez nyújtott bűnsegédlettel gyanúsítja a főügyészség.

Mindketten panaszt jelentettek be az őrizetbe vételi és a házkutatási határozatok, valamint a megalapozott gyanú közlése ellen. Tátrai Miklós vallomást tett, míg Császi Zsolt élt a hallgatás jogával. A gyanúsítottak tagadták a terhükre rótt bűncselekmény elkövetését - olvasható a Központi Nyomozó Főügyészség közleményében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Az Orvostechnikai Szövetség tájékoztatása szerint október végén 120 milliárd forint volt az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásállománya, miközben idén már volt egy több mint 100 milliárdos adósságrendezés. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az InfoRádióban elmondta: a kórházak a következő hetekben 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak, ezzel azonban a fennálló adósságnak csak a kevesebb mint egyharmadára lesz fedezet.

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
Brüsszel követeléslistát kapott a vállalatoktól, összeomlástól tartanak

Brüsszel követeléslistát kapott a vállalatoktól, összeomlástól tartanak

Az európai üzleti vezetők gazdasági kilátásokba vetett bizalma jelentősen visszaesett az év második felében, derült ki az Európai Ipar Kerekasztal (ERT) friss felméréséből. A visszaesés hátterében a globális kereskedelmi feszültségek állnak, amelyek tovább ronthatják az EU már amúgy is gyenge gazdasági helyzetét. Az európai vállalatvezetők nyitott és jól működő piacokat szeretnének, mind az EU-n belül, mind globálisan. Maria Demertzis, a Conference Board Europe vezető elemzője szerint ez az üzleti szektor egyik legfontosabb elvárása: Mario Draghi reformtervének megvalósítását követelik Brüsszeltől.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×