Jó ideje ismert, hogy a sarki jégsapkák klímaváltozás miatt olvadása beláthatatlan következményekkel járhat, és a tudósok ismét megkongatták a vészharangot: sürgős globális intézkedésekre van szükség az Antarktisz olvadásának és a katasztrofális tengerszint-emelkedésnek a megelőzése érdekében - írja az IFLScience beszámolója nyomán a hvg.hu.
A kutatók szerint a legsúlyosabban az Antarktisz keleti részét érinti a felmelegedés, és mint írják, ez azért nagyon súlyos probléma, mert e területen a jégtakaró önmagában annyi vizet tartalmaz, hogy
teljes olvadása esetén körülbelül 50 méterrel emelheti meg a globális tengerszintet.
Ez óriási hatást gyakorol a tengerparti városokra és infrastruktúrára.
A kutatók szerint a tengerjég mértéke rekord alacsony szintű a térségben, miközben az átlaghőmérsékletet 40 Celsius-fokkal meghaladó hőhullámokat regisztrálnak a térségben - írják. Összesen 450 sarkkutató adott ki egy közleményt, mely szerint
már a mi életünkben hatással lesz a bolygóra az olvadás, és nem tudni, mikor érkezik el az a fordulópont, ahonnan már nincs visszaút.
Az Antarktisz jege jelenleg óránként 17 millió tonnát veszít tömegéből, ráadásul az olvadás sebessége gyorsulni látszik. Műholdfelvételek tanúsága szerint hatszor olyan sebességű most, mint 30 évvel ezelőtt.