eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 29. vasárnap Tamara, Tamás
2024. október 1-jén, az jelölti jegyzékbe vételekor Bukarestben készített kép Calin Georgescu független jelöltről, a többi román párt által szélsőségesnek nevezett Románok Egyesüléséért Szövetséghez (AUR) közel álló egyetemi oktatóról, aki a legtöbb szavazatot kapta a romániai elnökválasztás első fordulójában, 2024. november 24-én.
Nyitókép: MTI/AP/Alexandru Dobre

Bemutatjuk a román államfői posztra pályázó TikTok-jelöltet

Európában sokkot okozott a szélsőjobboldaliként és oroszbarátként aposztrofált Calin Georgiescu, TikTok-kampányra épült első fordulós elnökválasztási győzelme.

Putyin-párti, szélsőjobboldali TikTok-sztár – így írja le a The Financial Times Calin Georgiescut, az ultranacionalista AUR párt volt tagját, aki függetlenként és a közösségi médiában kampányolva nyerte meg a román elnökválasztás első fordulóját. Ugyan csak a közel 9 és félmillió szavazópolgár 52 és fél százaléka ment el szavazni, de közülük a legtöbben 23 százalék rá adta a voksát. Ami sokk, ahhoz képest, hogy az egyik közvélemény-kutató ennek az aránynak a negyedét jósolta neki.

Georgiescu 3 százalékkal vert rá Marcel Ciolacu miniszterelnökre, aki lemondott pártvezetői posztjáról. Őt épphogy megelőzte Elena Lasconi liberális jelölt. A kérdés: vajon hasonlóan a franciaországi forgatókönyvekhez, összezár-e a radikális jelölt ellen a második fordulóban a társadalom?

Bár Georgiescut szélsőjobbos, Moszkva-barát politikusként jellemzik, komoly, nemzetközi szervezetekben szerzett pedigréje van.

Az agrártudományok professzora, aki az ENSZ emberi jogi raportőre volt, majd a Globális Fenntarthatósági Index Hivatal igazgatója. Viszont nem ezzel az „entellektüel” háttérrel szerzett népszerűséget, hanem a TikTokon terjesztett, lovaglós-küzdősportos, elit-ellenes imázzsal. Mindeközben a politikai fősodor pártjai hosszú évek botrányai és korrupciós ügyei miatt küzdenek azért, hogy hitelesnek tűnjenek.

Georgiescu közben a vidéki, főleg fiatal férfilakosságot megcélozva kihangsúlyozta konzervatív-vallásos értékrendjét és azt, hogy „semmit sem költött” a kampányra. Közben a külföldiek és érdekeik kiszolgálói pénzt csalnak ki Romániából és élelmiszerimportra kényszerítik, pedig el tudná tartani magát – állította.

A „TikTok”-jelölt nyíltan nem állította azt, hogy Vlagyimir Putyin Oroszországát támogatja... de azért elég elismerő mondatokkal utalt rá. Az ukrajnai invázió kezdetén például azt mondta: „Putyin szereti a hazáját”, nemrég pedig a háború azonnali leállítását sürgette – amire Kijev és támogatói úgy tekintenek, mintha azt mondta volna: Ukrajna kapituláljon.

Volt egy olyan megjegyzése is, hogy Romániának „hallgatnia kéne az orosz bölcsességre”.

A NATO ballisztikus rakétavédelmi rendszer romániai elemeire utalva három éve a „diplomácia szégyenének” nevezte a bázist és kijelentette: a szövetség nem fogja egyetlen tagját sem megvédeni, ha Moszkva megtámadja. Mindennek nyomán Brüsszelben megszólalt a vészcsengő – írja a hatalmi központban bennfentes Politico. A lap szerint olyan félelmek merültek fel, hogy „Moszkva saját táborába húzza a Közép-Kelet-Európai nehézágyú és NATO és EU-tag országot a vitatott moldovai és georgiai választások után”.

A Politico és az FT is idézi Siegfried Muresan román konzervatív EP-képviselőt, aki „az európai demokrácia elleni orosz hibrid háború részének” nevezte a jelöltet. Claudiu Pandaru újságíró, a Republica nevű híroldal társalapítója viszont azt mondta az Al-Jazeera-nak, hogy Georgiescu a „politikai osztály elleni protest-voksot nyerte meg és a lakosság nagy része nem tud Moszkva-barát nézeteiről”. Más elemzők szerint az európai román diaszpóra is őt támogatta, „mert olyan országot ígér, ahová érdemes lesz hazatérni”.

Címlapról ajánljuk

Szigethy Gábor: abból nem születik új ország, ha valamit tagadunk

1981 és 1989 között jelent meg Szigethy Gábor népszerű könyvsorozata, a Gondolkodó magyarok. Olyan írásokat válogatott bele nemzeti nagyjainktól, írástudóinktól, melyek szerzőik saját életének és egyben a nemzet életének sorsfordító helyzeteit, válaszútjait, kérdéseit tudatosították - Szent Istvántól Babits Mihályig. A szerző a megjelent 56 kötet mindegyikéhez megvilágító erejű bevezető esszét írt, és három és fél évtized távlatából újraközölte azokat a júniusban megjelent Ezeréves utazásom című kötetében.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×