eur:
414.07
usd:
392.71
bux:
0
2024. december 9. hétfő Natália
Close-up hands shot asia girl gamer use smartphone play online game colorful neon light on desk in living room at home. Online esport streaming game online, Home quarantine activity concept.
Nyitókép: Tirachard/Getty Images

Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni

Gyanakodni kell.

"Szia, Anya, az alabbi szam az uj szamom. Az régi telefonom elromlott. Tudsz nekem küldeni egy üzenetet WhatsApp-on?" – ha ezt az üzenetet kapja, legyen nagyon résen. Új átverés terjed itthon, amely a fenti szöveg után egy WhatsApp-linknek tűnő részt tartalmaz egy telefonszámmal. Arra kattintva azonban nem a gyermekével, hanem csalókkal lép kapcsolatba a felhasználó, és innen viszonylag "szabad a pálya" számukra.

A támadás mögött adathalászok állnak, a minimum pedig az, hogy válasz esetén olyan telefonszámhoz jutnak, amely "valódi" és "potenciálisan átverhető" emberé, tehát számukra értékes.

Ez a csalás ("Hi, mum" gyűjtőnévvel illetve) külföldön évek óta terjed, a tapasztalatok szerint más elérhetőségekre, fényképekre (közösségi oldalas visszaéléshez), rosszabb esetben banki adatokra, pénzre hajtanak (olyan ürüggyel, hogy a gyermek bajban van).

Infostart
Infostart

A nyelvtani és alaki hibák az évek múltával már egyre kevésbé segítenek a csalások kiszűrésében, egy sms-nél pedig talán kevésbé figyel az ember, talán át is siklik ezeken. Ami még gyanús lehet (azon kívül persze, ha férfi kapja az üzenetet, vagy olyan nő, akinek nincs gyermeke, illetve a gyermeknek nincs telefonja), az az, ha egy olyan számról érkezik az üzenet, amelyet egyébként cégek, például futárcégek használnak – a fenti üzenet küldői is ezt alkalmazták.

Ha az üzenet nem tartalmazza az említett gyanús jeleket, a megoldás ugyanaz, mint a "feltörték a bankszámláját" telefonhívásoknál: közvetlenül az érintettnél (a gyermeknél, a bankunknál) kell a jól ismert telefonszámokon érdeklődni.

Címlapról ajánljuk

Szíriában kirámolják az elmenekült elnök rezidenciáját - videók

Rengeteg szíriai „fedezte fel” magának Bassár el-Aszad, az országból elmenekült elnök damaszkuszi luxusotthonát, írja a BBC. A fosztogatások azután kezdődtek az épületben, hogy Damaszkuszt is bevették a felkelők, Aszad pedig elmenekült.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.09. hétfő, 18:00
Sayfo Omar
a Migrációkutató Intézet kutatásvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×