A német munkaerőpiac hosszú távon kiszolgáltatott a bevándorlóknak – mutat rá az alapítványi elemzés. "A munkaerő-szükséglet kielégítése és Németország jólétének biztosítása érdekében egyre fontosabbá válik a külföldi munkavállalók bevándorlása, különösen a harmadik országokból" – fogalmaz a tanulmány. Értékelése szerint
2040-ig évente körülbelül 288 ezer külföldi munkavállalóra lesz szükség ahhoz, hogy a rendelkezésre álló "kínálat" elegendő legyen.
A tanulmány rámutat arra, hogy bevándorlók nélkül a jelenlegi, 46,4 milliót kitevő munkaerőlétszám 2040-re 41,9 millióra csökkenne. 2060-ra pedig mindössze 35 millióra. Az alapítvány migrációs szakértője mindezt úgy összegezte, hogy a német munkaerőpiac hatalmas kihívás előtt áll. Susanne Schultz szerint mivel az ötvenes évek úgynevezett baby boom korosztálya elhagyja a piacot, és ezt a problémát kiemelten kell kezelni. Kiemelte a szakképzett munkaerő bevándorlását előirányzó törvény fontosságát, ugyanakkor fontosnak nevezte az illetékes hatóságok, az önkormányzatok és nem utolsó sorban a vállalatok "befogadáskultúrájának", valamint a hosszú távú letelepedés biztosításának szükségességét is. "Csökkenteni kell az akadályokat, és javítani kell a bevándorlók körülményeit" – foglalta össze.
A tanulmány ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a munkaerő bevándorlásának hiánya 2040-re eltérően érintené az egyes tartományokat.