Szabó Zsuzsa szavai szerint a kormány láthatóan megint az időhúzásra játszik, miután megpróbálta eléri a Fővárosi Ítélőtáblánál, hogy a szakszervezeteket gyakorlatilag eltiltsák a sztrájk későbbi lehetőségeitől. Ezt azonban nem sikerült elérniük – tette hozzá a PSZ mások mellett megjegyezve, hogy a testület korábban szinte majdnem mindenben megtámogatta őket, megfelelőnek találva a még elégséges szolgáltatást is.
Ezt követően a szakszervezetek
- február 7-én kaptak meghívót a következő tárgyalásra, aminek időpontja február 11., péntek délelőtt 10 óra lett volna – „a folyamatban lévő bírósági ügyre tekintettel, abban bízva, hogy addig megszületik a másodfokú bírósági döntés” – ismertette Szabó Zsuzsa. Majd csütörtökön megérkezett a másodfokú bíróság végzése – megállapítva a január 31-i figyelmeztetősztrájk jogellenességét –, amit
- egy újabb levél követett a kormány részéről, amiben a többi között az volt olvasható, hogy „a végzésben foglaltaknak a további tárgyalásokra gyakorolt hatásának meghatározása szükséges, ezért napoljuk el ezt a tárgyalást február 16-ára” – ismertette a PSZ elnöke hozzátéve, hogy a 6 óra után érkező levélre azonnal válaszoltak, miszerint semmiképp nem kívánnak belemenni ebbe a fajta időhúzásba, és ragaszkodnak a pénteki naphoz. Erre reagálandó a tárca pénteken azt közölte, hogy miután a részükről a feltüntetett időpontban nem tudnak rendelkezésre állni, az épületbe való bejutás nem lesz megoldott.
Szabó Zsuzsa emlékeztetett, hogy a szakszervezeteknek mindenképp tárgyalóasztalhoz kell ülniük, hiszen az elégséges szolgáltatásokról minden kitűzött sztrájknap esetében szükséges a megállapodás. Ennek érdekében jövő szerdán is ott lesznek, bizonyítandó, hogy mindet elkövetnek annak érdekében, hogy mihamarabb megállapodás születhessen.
Azzal kapcsolatban, hogy a pedagógusokat érheti-e bármiféle retorzió, miután a másodfokú bíróság jogellenesnek találta a január 31-i figyelmeztetősztrájkot, a PSZ elnöke azt mondta, minden résztvevő tisztában volt azzal, hogy mivel járhat egy ilyen élethelyzet, ugyanakkor,
ha a sztrájkban résztvevő 26 ezer embert elküldenék az oktatásból, akkor az nyilvánvalóan a rendszer összeomlását eredményezné.
Bár ez a fajta fenyegetettség végigkísérte a sztrájkot, és azóta is zajlik a bizonytalanságban való tartás, a szakszervezetek nem gondolnák, hogy azt a fajta társadalmi támogatottságot, amivel a pedagógusok bírnak, maga ellen fordítaná a kormány – tette hozzá Szabó Zsuzsa emlékeztetve, hogy „hihetetlen magas” a támogatottságuk, hiszen 65 ezer feletti voltak azok száma, akik a petíciójukat támogatták. A szakszervezeti vezető arra is felhívta a figyelmet, hogy egy elemzés szerint a társadalom több mint 60 százaléka az ügy mellé állt, vagyis ilyen kérdésben retorzióról beszélni teljesen alaptalan.