eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A koronavírus-járvány miatt egészségügyi maszkot viselő Bakos Ilona háziorvos (j) fogadja a betegek telefonhívását miskolci rendelőjében 2020. március 24-én. A háziorvosok lehetőség szerint csak telefonon tartják a kapcsolatot a betegeikkel. Csak nagyon indokolt esetben tanácsos a betegeknek személyesen felkeresni őket.
Nyitókép: MTI/Vajda János

Békássy Szabolcs háziorvos: a járvány tudatosabbá tette a betegeket

Az országos kollegiális vezető háziorvos az InfoRádióban úgy vélekedett, a gyógyszerhasználat és az egészségtudatosság minősége nagyot fejlődik most.

Megmaradnak a telemedicinális szolgáltatások a koronavírus-járvány után is, és ezeknek csak egy része a telefonos gyógyszerfelírás - mondta az InfoRádiónak Békássy Szabolcs országos kollegiális vezető háziorvos, részben megerősítve a Kásler Miklós erőforrás-miniszter által korábban bejelentetteket. Hozzátette: a lehetőséget ráadásul nem kötötték a pandémiához, vagyis az után is megmaradhat.

Bevezetését már nagyon várták az orvosok, hiszen például a rendszeresen szeredett gyógyszerek felírása miatt nem volt szükséges személyesen felkeresni az orvost. Ez nem jelenti azt természetesen, hogy a páciens kiesik az orvos látóköréből, hiszen e betegeknél amúgy is rendszeresen kötelező bizonyos vizsgálatok elvégzése – hangsúlyozta a szakember.

"Korábban banális egészségügyi problémákkal is felkeresték a páciensek az orvosokat, de a szakma a koronavírus-helyzetben elérte ennek visszaszorulását, illetve a betegek is megfelelően lettek edukálva, és nem feltétlenül keresik fel orvosaikat olyan problémákkal, amelyekkel korábban hozzájuk fordultak. Megtapasztalták például, hogy

kisebb légúti problémák ellátása kiválóan működik személyes megjelenés nélkül is"

- fogalmazott a háziorvos.

A rendszer tehát annyival lett könnyebb, hogy nincs annyi személyes orvos-beteg találkozás, a betegellátás "mennyiségileg" viszont nem csökkent.

Békássy Szabolcs úgy gondolja,

a gyógyszerhasználattal kapcsolatban is tudatosabbak lettek a betegek

az elmúlt időszakban, illetve sokkal tudatosabbak lettek az emberek a testükkel, egészségükkel, betegségükkel kapcsolatban is.

A Kásler Miklós tárcavezető által bejelentett rendelet deklarálja, hogy nemcsak az minősül egészségügyi szolgáltatásnak, ha a beteg befárad a rendelőbe, hanem a távkonzultációs ellátások is, amelyek nem igényelnek személyes jelenlétet. Ennek egy része tehát az elektronikus receptek telefonos igénylésen keresztüli felírása.

A változást bár a koronavírus-járvány indukálta, de nem csak arra az időre szól, amíg a védekezés zajlik, az intézkedés marad, veszélyhelyzettől függetlenül jogosítvány marad az orvosok kezében.

Mire terjed ki a telemedicina lehetősége?

Magasabb szintén deklarálták, mi számít telemedicinának azzal, hogy a Magyar Közlönyben megjelent a vonatkozó Emmi-rendelet. E szerint egy adott szakterület szakorvosa, egészségügyi szakdolgozója infokommunikációs eszköz segítségével személyes jelenlét nélkül is

a) diagnózist, terápiás javaslatot állíthat fel,

b) tanácsadást, konzultációt végezhet,

c) betegirányítást láthat el,

d) beutalót adhat,

e) gondozást láthat el,

f) terápiát, rehabilitációs tevékenységet végezhet,

g) gyógyszert írhat fel,

h) elektronikus vényen rendelhető gyógyászati segédeszközt írhat fel.

Minderre akkor van lehetősége, ha az ellátás sajátosságai és orvosszakmai megítélése lehetővé teszik, illetve ha közben megfelel az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló törvény előírásainak.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×