eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Koronavírus-gyanús, lélegeztető gépen lévő beteget ápolnak a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház intenzív osztályán 2020. április 8-án.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Öt nap után lekerült a lélegeztetőgépről a vérplazmával kezelt magyar beteg

A Dél-pesti Centrumkórházban alkalmazták először Magyarországon a vérplazma-terápiát koronavírusos betegen. Az eredmények biztatóak, de a tömeges használata még nem megoldott.

Optimista a vérplazma-terápia hatásosságával kapcsolatban a koronavírus betegek esetében Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója, aki szerint a lélegeztetőgépre szoruló betegeknél jelentősen le lehet így rövidíteni a lélegeztetés idejét, de önmagában nem mindenkinél elegendő – derül ki a hvg.hu interjújából.

A főigazgató elmondta, hogy az eddig kezelt két beteg az intenzív osztályon van, de az egyikük felgyógyult, levették a lélegeztetőgépről. A másik, idősebb beteg is jól van, őt is lassan ébresztik a mélyaltatásból. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy mind a vérplazmával kezelt, mind az innovatív gyógyszeres terápiában részesített betegeknél jelentősen megrövidül a lélegeztetési periódus.

A vérplazma-terápiáról is beszélt, amely kísérleti módszer mindenütt a világon. A kezelés nem bonyolult, a legfontosabb a plazma biztonságos előállítása, ehhez a betegségből gyógyult embereket hívják donornak. Az országos tisztifőorvos már több mint 300 potenciális donornak küldött levelet, amelyben jelezte, melyik telefonszámon és milyen e-mail-címen lehet jelentkezni.

Az eljárás nem veszélyes, kisebb a kockázata, mint a véradásnak, és akinek jó az immunválasza, attól 2-3 alkalommal is levehető plazma – mondta az orvos, de hozzátette, nem mindenki alkalmas donornak. Főleg a fiatal és enyhe tünetes betegeknél figyelhető meg, hogy nincs megfelelő immunválaszuk. Az erősebb immunológiai válaszreakció inkább a súlyosabb betegekre jellemző. A megfelelő immunanyagok a fertőzést követően körülbelül 2-3 hét múlva jelennek meg, de az még kutatás tárgya a világon, hogy a megfelelő immunválasszal rendelkezők immunglobulin vérszintje meddig marad fenn.

A plazmaterápiát egyelőre csak a súlyos és a kritikus állapotú betegeknél használják, mert a jobb klinikai állapotban lévő betegek kezelése plazma nélkül is megoldható.

"Mivel sem védőoltás, sem specifikus terápia nincsen, úgy segítünk a betegeken, ahogy tudunk. A plazmakezeléssel és az általunk alkalmazott innovatív gyógyszeres terápiákkal kapcsolatban azt tudom mondani, hogy jó tapasztalataink vannak, és optimisták vagyunk" – mondta Vályi-Nagy István.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×