eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Szűcs Tamás, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) újonnan megválasztott ügyvezető elnöke a PDSZ székházában 2018. április 20-án.
Nyitókép: MTI / Szigetváry Zsolt

"A PDSZ tovább nem vár" - egyre közelebb a sztrájkhoz

A túlóratörvény eltörléséért, a pedagógusi bérek emeléséért, a diplomás minimálbér meghatározásáért is országos pedagógussztrájk meghirdetését tervezi a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. A sztrájkbizottság megalakult, a sztrájkhajlandóság felmérése elkezdődött, a munkáltatókkal heteken belül megkezdenék az egyeztetést.

A testület megkezdi a tárgyalásokat a munkáltatóval, a kormány ugyanis nem jelölte ki a saját sztrájkbizottságát – mondta az InfoRádiónak Szűcs Tamás. A PDSZ elnöke hozzátette: ez példátlan a rendszerváltás óta. Elmondása szerint a szakszervezet tértivevényes, sztrájbizottság megalakulásáról szóló levelét január 16-án vette át a kormány, azóta nem kaptak rá választ, pedig a kabinetnek öt napon belül ki kellett volna jelölnie a tárgyalófelet.

„A PDSZ tovább nem vár” – jelentette ki, hozzátéve: a sztrájkfelmérés már felkerült a honlapjukra, várják a kollégák jelentkezését. Főként a tagság visszajelzése alapján döntik el, hogy mikorra hirdetnek sztrájkot – tájákoztatott Szűcs Tamás.

Az elnök elmondta:

országos sztrájkot szeretnének, azonban a szervezésben lehet, hogy egyedül marad a PDSZ.

Bár a követelésekben egyetértenek, az ezek eléréséhez szükséges eszközök megválasztásában azonban vita van a szakszervezetek között.

A szervezet követeli a munka törvénykönyve módosításának visszavonását, a diplomás minimálbér kidolgozását és a bérek rendezését. Szűcs Tamás kiemelte: ha a kormány betartotta volna az ígéretét és a minimálbérhez igazítja a pedagógusok fizetését, bruttó 100 ezer forinttal keresne többet egy kezdő, és akár 200 ezer forinttal egy tapasztaltabb kolléga.

Az elnök hozzátette: még a héten megkeresik a munkáltatókat, hogy egyeztessenek a sztrájk körülményeiről.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×