eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. október 3-án.
Nyitókép: MTI / Kovács Attila

Kitűznék a magyar-székely összetartozás napját

Hatpárti javaslatként kerülhet a törvényhozás elé a magyar-székely összetartozás napjáról szóló jobbikos indítvány, miután a kormánypártok is jelezték, hogy csatlakoznak ahhoz.

Szávay István, a Jobbik nemzetpolitikai kabinetvezetője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: három hete, az agyagfalvi székely nemzetgyűlés 170. évfordulóján kezdeményezte a 11 évszázados sorsközösség szimbolikus alkalmának emléknappá emelését, majd levélben tájékoztatta a frakcióvezetőket erről. Hozzátette: erre csak az a DK nem válaszolt, amely eddig sem mutatott különösebb érzékenységet a külhoni magyarság ügye iránt.

Az ellenzéki politikus megemlítette: pártja sem támogatja a székelyek önálló nemzetiséggé nyilvánítását Magyarországon, mert

az "csak a románoknak adna muníciót arra, hogy az erdélyi magyarságot megosszák", holott "a székely a magyar nemzet része".

A kérdést egyébként a Jobbik a parlamentbe is bevitte hétfőn, ahol az ellenzéki párt az 1848-as agyagfalvi székely nemzetgyűlés kezdetének dátumát, október 16-át javasolta ünnepnapnak. Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár válaszában jelezte, támogatják a kezdeményezést.

Mindemellett a szociális tűzifaprogramról, a sajátos nevelési igényű gyermekek oktatásáról és a fővárosi Hős utca droghelyzetéről beszéltek a képviselők hétfőn a kérdések között.

Az MSZP-t a tűzifa állami támogatása érdekelte, amihez 2320 önkormányzat csatlakozna, de nincs a programban elegendő forrás. A párt politikusa, Korózs Lajos később azt mondta,

a kormány "lapít" a kórházi fertőzések ügyében, tavaly több mint 15 ezer fertőzést regisztráltak; a kormány véleménye szerint ez a szám a korábbiaknál alacsonyabb.

A DK politikai tisztogatást lát az ügyészi karban, miután egy ügyész 13 éves pályája tört meg kormánykritikus, nem nyilvános Facebook-posztjai miatt. Polt Péter legfőbb ügyész helyettesének válasza szerint "az érintett ügyész magatartásával sértette az ügyészi hivatás tekintélyét". Varju László később a szemétproblémára is rávilágított, elmondása szerint

Újpesten már nem csak a szelektív, a kommunális hulladékot sem szállítják el, amit a kormányzat "rezsihazugsága" övez. Pogácsás Tibor államtitkár szerint "a hulladékszállítás folyamatos".

Az LMP-s Schmuck Erzsébet ugyanezt a problémát feszegette, mondván, több mint 100 településen van veszélyben a hulladékszállítás. Ungár Péter pedig ugyanakkora fizetést követelt a fogyatékosok nappali otthonában dolgozó gyógypedagógusoknak, mint a speciális iskolákban dolgozó kollégáknak. Burány Sándor (Párbeszéd) a Hős utcai bűntanyával összefüggésben követelt a kormánytól hatékony drogstratégiát, nem pedig házak körbekerítését.

A jobbikos Steinmetz Ádám arra akart még választ kapni,

miért nem lehet patikát nyitni a 4500 fősnél kisebb településeken, dohányboltot viszont miért.

Rétvári Bence államtitkár szerint a jobbikus politikus félreértésben van.

A Demokratikus Koalíció László Imre révén azt tudakolta még az erőforrástárcától, hány "bérorvossal" dolgoztat a terület a jelenlegi válsághelyzetben, mire válaszul Rétvári azt mondta, jelentősen nőttek a kórházak forrásai.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×