eur:
411.21
usd:
392.59
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Durván veszélyeztetjük magunkat, ha erre nem figyelünk

Durván veszélyeztetjük magunkat, ha erre nem figyelünk

Itthon is megvan a kapacitás arra, hogy az elektronikai hulladékokat megfelelően kezeljék, és a készülékekből a környezetre veszélyes anyagokat eltávolítsák – mondta az InfoRádiónak Tihanyi Ervin, az Inter-Metal Recycling Kft. e-hulladék üzletágvezetője.

A legfontosabb az elektromos hulladékoknak a szelektív gyűjtése – hangsúlyozta Tihanyi Ervin.

Ezek ugyanis gyártástól függően

kisebb vagy nagyobb mennyiségű környezetre veszélyes anyagot tartalmazhatnak.

„Többnyire kondenzátorokban, akkumulátorokban, villanykapcsolókban lévő anyagokról van szó, de jó példa a katódsugárcsöves televíziók vagy számítógép-monitorok is, amiknek az üvegében például ólom van” - sorolta a szakember.

Hozzátette: ma már olyan technológiákat kell alkalmazniuk a gyártóknak, amiben nincs ólom.

Durván veszélyeztetjük magunkat, ha erre nem figyelünk

„Amíg otthon használunk egy televíziókészüléket, nem jelent problémát, de abban a pillanatban, amikor ellenőrizetlen körülmények közé kerül

– például lomtalanítás során kikerül az utcára – és összetörik, akkor a csapadékkal bekerülhet környezetbe”

- figyelmeztetett az üzletágvezető.

A szakember elmondta, hogy a legbiztosabb módszer a veszélyes hulladékok kezelésére a kézi eltávolítás.

„Aprító gépeket is igénybe veszünk, de az aprítást mindig megelőzi a készülékeke szétszerelése és a veszélyes anyagok kézi eltávolítása. Például az elektromos fogkeféből is ki kell szedni a környezetre veszélyes anyagokat tartalmazó akkumulátort” - mondta Tihanyi Ervin.

Elmondta, hogy nagyon kevés olyan gyártó van, amely lelkiismeretesen figyel arra, hogy könnyen eltávolíthatóak legyenek a környezetre veszélyes anyagok a készülékekből. Sok esetben ugyanis az üzleti hátrányt okozhat a gyártónak, ha olyan technikákat alkalmaz, amivel könnyű eltávolítani ezekből az eszközökből a veszélyes anyagokat.

Az üzletágvezető kijelentette: a magyarországi kapacitások megfelelőek és elegendőek, ez alól egyedül csak a képcsöves berendezések feldolgozása kivétel. Itt ugyanis lehetőség lenne nagyobb kapacitások bevetésére is.

„A hűtőgépek feldolgozására például egy kifejezetten korszerű üzem létesült pár évvel ezelőtt Karcagon,

ami képes az ország valamennyi hűtőgépének a megfelelő feldolgozására” - közölte az Inter-Metal Recycling Kft. e-hulladék üzletágvezetője.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×