eur:
407.53
usd:
384.67
bux:
77965.78
2024. november 19. kedd Erzsébet

A Brexit óriási bizonytalanságot hozott a világgazdaságba

Az Egyesült Királyságban a Brexit győzelme a bizonytalanságot növelte, ennek a hatása volt látható az elmúlt napokban a pénz- és tőkepiacokon - mondták az InfoRádió Aréna című műsorának vendégei.

A brit kilépéspárti szavazók múlt csütörtöki győzelmével elsősorban a pénzügyi-gazdasági kockázatok növekedtek meg a kontinensen, hiszen alig valami tudható a 27 tagra csökkenő Európai Unióról – mondta Madár István a Portfolio vezető elemzője az InfoRádió Aréna című műsorában.

Bekerült egy óriási bizonytalansági faktor a világgazdaság egészébe. Ebben benne van egy brit alkotmányos, pénzügyi, gazdasági, társadalmi és politikai válság lehetősége, az eurozóna szétmorzsolódásának és az európai integráció szétesésének veszélye, mint szélsőséges forgatókönyvek” - mutatott rá a Portfolio vezető elemzője.

Éppen ezért a befektetők a kockázatosabb területekről a biztonságosabbak felé fordulnak. Ennek a hatásait láthattuk az elmúlt napokban – mondta Madár István. Hozzátette: ezért nőtt meg a kereslet a japán jen és a svájci frank iránt, ezek a pénznemek tekinthetők a főbb menekülő devizáknak.

A Brexit hatására emelkedett az arany ára is. Most még nagyon nehéz megmondani, meddig tart ez a bizonytalanság – tette hozzá az Aréna másik vendége, Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője.

Ha kapnánk egyértelmű jelzést az Európai Unióból és az Egyesült Királyságból, hogy tudnak és akarnak is közös nevezőre jutni, mert van közös álláspont, ami felé el lehet indulni, akkor pár hét alatt hozzászokhatnánk az új felálláshoz. Utána már csak arra reagálnának a piacok, hogy milyen makrogazdasági adatok érkeznek és hogyan alakul a konjunktúra. De Nagy-Britanniában nincsen új miniszterelnök, aki legkorábban szeptemberben léphet hivatalba és ő kezdheti meg a kilépési folyamatot – ha egyáltalán megkezdi. Emiatt folyamatosan azt kell figyelnünk, milyen hírek érkeznek” - hangsúlyozta Ürmössy Gergely.

A befektetőknek nincs egységes álláspontjuk arról, mit várnak vagy várnának el a jelenlegi helyzetben – állapították meg az elemzők az Inforádió Aréna című műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×