Az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank összesen mintegy 20 milliárd eurós hitelcsomagot biztosított a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok számára a nemzetközi hitelválság idején. Ennek kétharmadát hívták le a 2008-as és 2009-es években. Szerdán Magyarország a hitel utolsó, másfél milliárd eurós részletét is visszafizette. Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója azt mondta: átlagosan 3 százalékos kamatot kellett fizetni.
„Elsődleges üzenet az, hogy Magyarország a saját lábára állt, visszanyerte az önállóságát, papírunk van arról, hogy képesek vagyunk az állam pénzügyeit jól menedzselni, nincs szükségünk már ilyenfajta külső segítségre.”
A vezérigazgató emlékeztetett arra, hogy 2010 óta a kormány nem vett fel hitelt az IMF-től és a magyar államadósságot piaci alapon finanszírozzák.
Barcza György beszélt a jelenlegi adósságról és annak szerkezetéről is:
„A teljes összeg durván 25 ezer milliárd forint, ennek most már a többsége belföldi tulajdonban van. Ez a tavalyi év fordulópontja volt, előtte hosszú évekig az államadósság többsége külföldi tulajdonban volt. A legmagasabb értéke ennek 65-66 százalék volt, tehát volt olyan időszak, amikor a magyar államadósság kétharmad részben külföldi tulajdonban volt. Ez jelent egyfajta kockázatot, nem azért, mert a külföldi befektetők rosszabbak lennének, mint a magyarok, csak mások a szempontjaik. A magyar gazdaság szempontjából nem feltétlenül az a legoptimálisabb, ha a hazai kamatszint emiatt a nemzetközi piaci befektetői környezethez igazodik.”
Az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója hozzátette: a belső adósság túlsúlya miatt az ország kevésbé lesz kitett egy esetleges újabb világgazdasági válságnak. A magyar lakosság birtokában az adósság 18 százaléka van állampapír formájában.