eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Barcza György: Magyarország visszanyerte önállóságát

Az Államadósság Központ vezérigazgatója szerint Magyarország visszanyerte pénzügyi függetlenségét azzal, hogy a 2008-ban és 2009-ben lehívott hitelcsomag utolsó törlesztőrészletét is visszafizette szerdán. Barcza György az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: idén már az adósság nagyobbik része magyar kézben van.

Az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank összesen mintegy 20 milliárd eurós hitelcsomagot biztosított a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok számára a nemzetközi hitelválság idején. Ennek kétharmadát hívták le a 2008-as és 2009-es években. Szerdán Magyarország a hitel utolsó, másfél milliárd eurós részletét is visszafizette. Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója azt mondta: átlagosan 3 százalékos kamatot kellett fizetni.

„Elsődleges üzenet az, hogy Magyarország a saját lábára állt, visszanyerte az önállóságát, papírunk van arról, hogy képesek vagyunk az állam pénzügyeit jól menedzselni, nincs szükségünk már ilyenfajta külső segítségre.”

A vezérigazgató emlékeztetett arra, hogy 2010 óta a kormány nem vett fel hitelt az IMF-től és a magyar államadósságot piaci alapon finanszírozzák.

Barcza György beszélt a jelenlegi adósságról és annak szerkezetéről is:

„A teljes összeg durván 25 ezer milliárd forint, ennek most már a többsége belföldi tulajdonban van. Ez a tavalyi év fordulópontja volt, előtte hosszú évekig az államadósság többsége külföldi tulajdonban volt. A legmagasabb értéke ennek 65-66 százalék volt, tehát volt olyan időszak, amikor a magyar államadósság kétharmad részben külföldi tulajdonban volt. Ez jelent egyfajta kockázatot, nem azért, mert a külföldi befektetők rosszabbak lennének, mint a magyarok, csak mások a szempontjaik. A magyar gazdaság szempontjából nem feltétlenül az a legoptimálisabb, ha a hazai kamatszint emiatt a nemzetközi piaci befektetői környezethez igazodik.”

Az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója hozzátette: a belső adósság túlsúlya miatt az ország kevésbé lesz kitett egy esetleges újabb világgazdasági válságnak. A magyar lakosság birtokában az adósság 18 százaléka van állampapír formájában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×