eur:
401.35
usd:
365.79
bux:
73411.75
2024. október 4. péntek Ferenc

Emberi jogi olimpia és a halálbüntetések országa

A jogsértéseket szimbolizáló "emberi jogi olimpiát" rendezett a kínai nagykövetség előtt az Amnesty International, fél évvel az olimpia kezdete előtt.

Fodor Márk, a jogvédő szervezet magyarországi igazgatója elmondta: már csak hat hónap van arra, hogy Kína teljesítse ígéreteit, amelyek szerint javul az országban az emberjogi helyzet, ha megkapják az olimpia rendezésének jogát.

A nemzetközi jogvédő szervezet négy különösen aggasztó kérdésben szeretne változást elérni: az internet cenzúrázása, a jogvédők bebörtönzése, az átnevelő táborok gyakorlata, valamint a halálbüntetés terén. Ez utóbbival kapcsolatban legalább azt szeretnék elérni, hogy Kína nyilvánossá tegye, évente hány kivégzést hajtanak végre az országban és milyen ügyekben.

A szervezet az olimpián induló sportolókat nem kérte bojkottra, mindössze korábbi olimpikonok támogatását kérte.

A szervezet aktivistái a kínai nagykövetség előtt gátakat állítottak fel, és mindegyikre egy-egy feliratot tettek: internetcenzúra, tisztességtelen bírósági eljárás, halálbüntetés, kényszerített kilakoltatás, átnevelő munkatábor, jogvédők bebörtönzése.

Inkább visszalépés

Kína 2001-ben vállalta, hogy hatékonyabban lép fel az emberi jogok érvényesítése érdekében, azóta azonban sok területen csak visszalépést tapasztaltak a szakemberek.

Az Olimpiai Charta alapelvei között szerepel, hogy a játék gondolata a többi mellett az univerzális etikai elvek tiszteletén alapul. Kína, ahol a világon a legtöbb halálbüntetést hajtják végre, ahol a sajtó- és véleményszabadság még mindig nem érvényesül - a játékok megrendezésével együtt azt is vállalta, hogy javít az emberi jogok érvényesülésén.

Liu Jing-min, a Pekingi Olimpiai Bizottság alelnöke 2001 áprilisában azt mondta: "ha Peking rendezheti az olimpiát, az az emberi jogok fejlődését is elősegíti".

Az elmúlt hat évben azonban nem sok javulás tapasztalható a csaknem másfél milliárd embernek otthont adó országban, jelenleg is több tízmillió ember él politikai elnyomásban, és bár a halálbüntetések száma csökkent, még mindig többet hajtanak végre, mint a világ többi részén együttvéve.

Pekingben több százezer embert lakoltattak ki otthonukból az olimpiai előkészületek miatt, és fokozták azon csoportok elnyomását, amelyek a hatóságok szerint megzavarhatják az olimpiát - állítja az Amnesty International.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×