eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

Ez történt október 23-án - képriport a keddi eseményekről

Jelentősebb incidensek nélkül zajlottak le az 1956-os forradalom és szabadságharc 51., illetve a Magyar Köztársaság kikiáltása 18. évfordulójának állami megemlékezései. Kedd délelőtt a budapesti Kossuth téren ünnepélyes zászlófelvonással kezdődött az ünnepségsorozat, majd átadták a Nagy Imre érdemérmeket. A Fidesz elnöke a párt nagygyűlésén arról beszélt, hogy a nemzet egységére, a hősiességre, az áldozatkészségre és a haza nagyszerűségére kell emlékezni az 1956-os forradalom évfordulóján. Este kisebb összecsapás zajlott le egy pár tucat fős tömeg és a rendőrség között a Parlamentnél.

A budapesti Kossuth téren ünnepélyes zászlófelvonással kezdődtek meg az 1956-os forradalom és szabadságharc 51., illetve a Magyar Köztársaság kikiáltása 18. évfordulójának állami megemlékezései.

Sólyom László államfő, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság, valamint Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke ezután koszorút helyezett el Nagy Imre szobránál a budapesti Vértanúk terén, majd az Ötvenhatosok terén lévő emlékműnél.

A megemlékezéseket kisebb létszámú demonstráló próbálta füttyszóval és bekiabálásokkal megzavarni.

Érdemrendeket adtak át

Átadták a Nagy Imre érdemrendeket az 1956-os forradalom és szabadságharc 51. évfordulója alkalmából a Sándor palotában. A most hatodik alkalommal odaítélt Nagy Imre érdemérmet az idén Ferge Zsuzsa akadémikus, Gereben István geofizikus, Mészáros Márta filmrendező, Rainer M. János, az 56-os Intézet főigazgatója, valamint Újvári József nyugalmazott dandártábornok kapta.

Orbán: nem lehet megfélemlíteni minket


A Fidesz elnöke szerint a nemzet egységére, a hősiességre, az áldozatkészségre és a haza nagyszerűségére kell emlékezni az 1956-os forradalom évfordulóján.


A Fidesz rendezvénye az Astoriánál (forrás: hírTV) (képgaléria)

Orbán Viktor pártja Astoriánál tartott nagygyűlésén úgy fogalmazott: '56 mártírjai ugyanazért küzdöttek, mint ma: az elnyomás, a hazugság ellen, és a szabad, független Magyarországért.

A volt miniszterelnök szólt arról is, hogy a téren összegyűltek meg akarják mutatni egymásnak és a hatalomnak: nem lehet megfélemlíteni őket. Az Astoriánál tartott nagygyűlésen résztvevők számát a szervezők 250 ezerre becsülték, míg a rendőrség szerint mintegy 30 ezren voltak.

A rendezvény után a tömeg nagy része a Fidesz politikusainak vezetésével a Terror Háza Múzeumhoz vonult, ahol gyertyát gyújtottak az '56-os forradalom áldozatainak emlékére.Hiller: 1956 emléke mindenkié

Az MSZP alelnöke szerint 1956 emléke minden magyar emberé, bárhol is éljen a világban. Hiller István Ózdon hangsúlyozta: a forradalom és szabadságharc az összefogás győzelme volt.

Az oktatási és kulturális miniszter hozzátette: az idősebbeknek közös a felelőssége abban, hogy '56 ne pusztán történelmi tétel legyen a fiatalság számára.

Kóka: nem szabad hagyni, hogy a kommunizmus maradványai beépüljenek a demokráciába


Pár százan a Corvin közben (fotó: InfoRádió - Herczeg Zsolt) (képgaléria)

Az igazság és egyben az őszinteség napjának nevezte 1956. október 23-át az SZDSZ elnöke. Kóka János a liberálisok megemlékezésén, a Rákoskeresztúri Köztemető 301-es parcellájánál azt mondta: nem szabad hagyni, hogy a kommunizmus maradványai beépüljenek a demokráciába.

Az MDF is a 301-es parcellánál emlékezett

A 301-es parcellánál emlékeztek a Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselői és fővárosi politikusai is. Boross Péter volt miniszterelnök úgy fogalmazott: emlékezni kell azokra, akik életüket adták egy olyan hősi harcban, amelynek nem volt esélye a győzelemre.

Vidékre szállították Toroczkai Lászlót

Egy vidéki város fogdájába szállították át a szabálysértési őrizetben levő Toroczkai Lászlót - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője.

Tafferner Éva az InfoRádióban azt mondta: értesüléseik szerint társai ki akarták szabadítani a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tiszteletbeli elnökét.

Toroczkai Lászlót hétfőn vették őrizetbe, mert a rendőrség szerint egyértelműen felelős a fővárosban akkor történt rendbontásokért.

Könnygázgránáttal oszlattak a rendőrök


Közben a rendőrség könnygázgránát bevetésével oszlatta fel azt a mintegy 40, más beszámolók szerint 200 fős csoportot, amely a budapesti Alkotmány utcában gyűlt össze kedd este.

Az intézkedés előtt a főként fiatalokból álló rendzavarók kövekkel, üvegekkel dobálták a rendőröket, akik kordonnal zárták le az Alkotmány utca végét a Kossuth Lajos térnél.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 29. 00:30
×
×
×
×