eur:
396.23
usd:
354.48
bux:
74905.79
2024. szeptember 27. péntek Adalbert

Mennyire veszélyes a donorok vére? - meglepő adatok

A Magyarországon ma alkalmazott ellenőrzési módszerrel a véradóktól levett vérről még akár ötven napig nem derül ki, hogy fertőzött-e például hepatitisszel vagy HIV-vírussal - mondta az InfoRádiónak a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának laboratóriumi szakorvosa. Szendrei László hozzátette: egyetlen adag levett donorvérből négy-öt ember kaphat, gyógyszertári alapanyagként pedig akár ezer emberhez is eljuthat.

A jelenlegi hagyományos módszerekkel - ellenanyag-vizsgálatokkal, vagy antigén-kimutatással - kettő-hat hét alatt derül ki, hogy a véradóktól levett vér fertőzött-e - mondta az InfoRádiónak a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának laboratóriumi szakorvosa.

Szendrei László hozzátette: így azok is megfertőződhetnek hepatitisszel vagy - nem is olyan ritkán - HIV-vírussal, akik megkapják a levett vért, vagy azt a készítményt, amelyet ebből a vérből állítottak elő.

Ha egyetlen adag fertőzött vér bekerül a vérellátó rendszerbe, abból négy-öt ember kaphat transzfúziót, míg, ha gyógyszergyári alapanyagként használják fel, akár ezer ember szervezetébe is bekerülhet - jelentette ki a Pécsi Tudományegyetem munkatársa.

Ötszázezer vérvételnél egy esetben találnak HIV-vel fertőzött mintát - közölte Szendrei László.

A vér fertőzöttségét úgynevezett nukleinsav alapú vizsgálattal is ki lehet mutatni, ennek segítségével egy milliliter vérben már néhány tíz vagy száz vírus jelenléte is érzékelhető - magyarázta a laboratóriumi szakorvos.

Hozzátette: ez a módszerrel akár öt-tíz nap alatt is ki lehet mutatni, milyen vírusok vannak jelen a levett vérben, vagyis sokkal gyorsabban, mint a hagyományos technológiák alkalmazásával.Nincs száz százalékos biztonság

Az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatója az InfoRádiónak elmondta: olyan vizsgálati mód nem létezik, amely az ablakperiódust, annak az időnek a hosszát, amely alatt kiderül, hogy a vérben vannak-e fertőzések, nullára redukálná.

Miskovits Eszter közölte: az ablakperiódus minden vírusnál különböző; a HIV-nél 14-21 nap, a hepatitis B-vírusnál körülbelül egy hónap, míg a hepatits C-nél maximálisan 70 nap.

Hozzátette: az országos vérellátó az ablakperiódus ideje alatt is kiadja a véradóktól levett vért, mivel az európai standard csupán ellenanyag-vizsgálatot tesz kötelezővé.

Mint mondta, plazmánál, gyógyszergyári alapanyagnál már előfordult, hogy találtak fertőzöttet, ilyenkor a vérellátó értesíti azt a kórházat, ahol a donor vért adott. Nyolc év alatt mindössze három olyan eset volt, amikor hepatitis C-fertőzés nyomára bukkantak.

Nagyon drága

Huszonöt országban vezették be eddig a nukleinsav alapú vizsgálatot, amelynek magyarországi alkalmazása az összes véradót figyelembe véve évente körülbelül 1 milliárd 400 millió forintba kerülne - közölte az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatója.

Miskovits Eszter hozzáfűzte: annak ellenére, hogy Magyarországon nagyon alacsony az átfertőződés, a cél, hogy itt is minél hamarabb bevezessék ezt az érzékenyebb ellenőrzési módszert.

Hanganyag: Torda Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Azután, hogy Petr Fiala miniszterelnök kedden bejelentette, meneszteni kívánja a kabinetből Ivan Bartos kalózpárti kormányfőhelyettest és regionális fejlesztési minisztert, mert nem elégedett a munkájával, a Kalózpártnál "robbant a bomba". Bartos szerint Fiala megszegte a koalíciós szerződést.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.27. péntek, 18:00
Steinbach József
a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke
Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán bejelentette, megváltoztatja Oroszország nukleáris doktrínáját, kifejezetten azzal a céllal, hogy szükség esetén atomcsapást tudjon mérni Ukrajnára. Eszerint nukleáris csapással lenne sújtható egy olyan agresszor állam is, amely nem rendelkezik nukleáris fegyverrel, de egy másik, atomfegyverekkel rendelkező ország támogatását élvezi. Utóbbi az Egyesült Államokra és Ukrajnára vonatkozhat. Orosz jelentések szerint újabb két települést foglaltak el Donyeck megyében, és már az egykor 14 ezres város, Vuhledár belterületén folynak a harcok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×