eur:
410.94
usd:
386.9
bux:
76966.7
2024. november 13. szerda Szilvia
Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke az Európai Bizottság elnökevel, Ursula von der Leyennel tartott sajtóértekezleten, amelyen az európai versenyképességről készült jelentést ismertetik Brüsszelben 2024. szeptember 9-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Más uniós országoknak is bajuk van az Orbán Viktor által is kritizált Draghi-jelentéssel

Közép- és kelet-európai miniszterek bírálják Mario Draghi jelentését, amely az EU versenyképességének növelésére tett javaslatokat.

Mint arról az Infostart is beszámolt, bár Orbán Viktor kormányfő szerint a Bóka János vezette EU-minisztérium és a kormány is egyetért azzal, hogy az unió versenyképességének javítását kell a jövőben a középpontba állítani, de szerinte a Draghi-jelentés másik fele olvasásra sem érdemes, mert abban egy föderalista Európát javasolnak megoldásként. Ez a terv szerinte több okból kifolyólag sem fog tudni megvalósulni, továbbra is nemzetek Európájában érdemes gondolkodni, ezen országok pedig gazdasági semlegességgel lehetnek sikeresek, mely megközelítésről részletesen beszélt. A miniszterelnök elutasította a szorgalmazott föderalista megoldási modellt, valamint az általa a reformtervből kiolvasott gazdasági blokkosodást.

Nem Orbán Viktor az egyetlen, akinek kifogásai vannak a Draghi-jelentéssel kapcsolatban. Mint a Portfolio a Financial Timest idézve írta, Viktors Valainis lett gazdasági miniszter azt kifogásolta, hogy

a jelentés nem tükrözi a kelet-európai országok véleményét, és félő, hogy az EU elavult szabályai elfojtják a régió gazdasági növekedését.

Ignacy Niemczycki lengyel gazdasági miniszter-helyettes arra figyelmeztetett, hogy a jelentés nem megfelelően tükrözte a közép- és kelet-európai országok érdekeit, amelyek GDP-je gyorsabban növekedett, mint a nagyobb nyugati gazdaságok. A lengyelek további reformokat fognak sürgetni a szolgáltatások egységes piacának liberalizálása és a régiók közötti gazdasági különbségek csökkentése érdekében.

Cseh kormánytisztviselők szintén kifogásolták, hogy Draghi nem konzultált széles körben a régió szakértőivel.

Összességében a közép-európai országok arra szólítanak fel, hogy az EU reformjait ne csak a nyugat-európai országok érdekei alapján alakítsák, hanem vegyék figyelembe a régió dinamikus gazdasági növekedését és alacsony munkanélküliségi rátáit is.

Van uniós terv egyébként az európai diploma létrehozására is, erről Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter beszélt nemrég az InfoRádió Aréna című műsorában.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

A megválasztott amerikai elnök egykori kihívóját nevezheti ki a külügyek élére – aki Ukrajna esetében a „földet békéért” gondolat támogatója. A választáson győztes republikánus elnökjelölt kinevezett egy szigorú határvédelmi főnököt és egy ENSZ-nagykövetet is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.13. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Estek a tőzsdék, történelmi csúcs közelében a bitcoin

Estek a tőzsdék, történelmi csúcs közelében a bitcoin

A hét elején is folytatódott az amerikai elnökválasztást követő rali, Európában jelentősen emelkedett a piac, és az USA-ban is új rekordok születtek. Mára viszont alább hagyott az eurófória, Ázsiában komolyabb esést láttunk, ezt követően pedig Európában és Amerikában is megérkezett a korrekció. Itthon eközben jó volt a hangulat: új csúcsot döntött az OTP, illetve a BUX is. A nap első felében még a 85 ezer dolláros szintet is tesztelte a bitcoin árfolyama, az esti órákra azonban ismét történelmi csúcs közelébe emelkedett a kriptoeszköz jegyzése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×