eur:
411.38
usd:
392.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje beszédet mond a Bitcoin 2024 elnevezésű konferencián a Tennessee állambeli Nashville-ben 2024. július 27-én. Az elnökválasztást november 5-én tartják az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/AP/Alex Brandon

Fenyegető üzenetet intézett Németországhoz Donald Trump

A republikánus elnökjelölt egy kampánygyűlésen azt mondta, "azt akarom, hogy a német autókonszernek amerikai autókonszernné váljanak".

Óvakodott a német kormány mindeddig attól, hogy állást foglaljon az amerikai elnökjelöltek párharcában. Az azonban ismert, hogy a Scholz-kormányt rendkívül jó kapcsolatok fűzik a Joe Biden elnök vezette amerikai adminisztrációhoz. Nem volt meglepetés, hogy bejelentették: a leköszönő elnök búcsúlátogatást tesz Berlinben. Ilyen előzmények közepette hangzott el a korábbi elnök és jelenlegi republikánus elnökjelölt, Donald Trump nem éppen barátságos üzenete, amelyet elsősorban a német autógyárakhoz intézett.

KamalaHarris vetélytársa hangsúlyozta, hogy az általa vezetett kormány majd keményen kíván fellépni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereivel szemben. Az üzenet címzettjei között voltak a német autógyárak is, amelyeket megválasztása esetén Donald Trump az Egyesült Államokba akar csábítani, és ezáltal munkahelyeket akar teremteni. A német médiumok beszámolója szerint az elnökjelölt "agresszív iparpolitikát" hirdetett a Georgia állambeli Savannahban elhangzott kortesbeszédében.

"Munkahelyeket veszünk el más országoktól. Azt akarom, hogy a német autókonszernek amerikai autókonszerné váljanak" – közölte a 78 éves korábbi elnök és jelenlegi elnökaspiráns, aki szerint az Egyesült Államok éveken keresztül kénytelen volt eltűrni, hogy más országok "ellopják munkahelyeinket".

"Mi fogjuk az ő gyáraikat átvenni" -–hangoztatta Trump, akinek elnöksége alatt az "Amerikai az első" (Amerika First) fő jelszava volt.

"Az ingatlanmilliárdos Trump becsmérlően és hamis állításokat hangoztatva említette a Németországban végrehajtott energiapolitikai fordulatot " – értékelte a ZDF, emlékeztetve arra, hogy a korábbi kancellár, Angela Merkel kormányzása idején határozta el Németország a fosszilis tüzelőanyagokkal történő energiatermelés fokozatos megszüntetését. Az elnökjelölt utalt arra is, hogy Merkelt "valaki más" váltotta fel, aki – mint fogalmazott – "most minden héten új széntüzelésű erőművet épít Németországban".

Kampánybeszédében Donald Trump Németországot egy olyan politika "negatív példájaként" említette, amelyet demokrata párti riválisa, Kamala Harris folytat. Trump szerint Harris a globális felmelegedés megfékezését célzó klíma- és környezetvédelmi politikája miatt vállalatok menekülnének el az Egyesült Államokból.

A republikánus elnökjelölt Németországot érintő "lesújtó" véleményével szinte egy időben vált ismertté, hogy a néhány hónapig még hivatalban lévő amerikai elnök, Joe Biden október 10-én egyfajta "búcsúlátogatásra" érkezik Berlinbe. Értesülések szerint a vizit a "búcsúnál" több lesz, megvitatják a "szövetségesi és baráti kapcsolatokat, és összehangolják a közös prioritásokat", és az elnök felkeresi a Ramsteinben lévő amerikai támaszpontot is.

Sőt nem kizárt, hogy az elnöki vizithez időzítve csúcstalálkozót szerveznek Berlinben Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit kormányfő részvételével. Bidennek ez lenne az első "kétoldalú" hivatalos látogatása német fővárosban négyéves hivatali ideje alatt, egyben az első hasonló amerikai elnöki látogatás azóta, hogy Barack Obama akkori leköszönő elnök 2016 novemberében a kancellárián Angela Merkeltől búcsúzott.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

A Ryanair légitársaság azzal fenyegetőzik, hogy január 1-jétől leállítja tíz francia regionális repülőtér kiszolgálását, ha a 2025-ös költségvetésbe a kormány beleírja a légiközlekedési ágazat fokozottabb megadóztatását. A rendelkezést csütörtökre virradóra jóváhagyta a francia nemzetgyűlés, de a költségvetési tervezet végleges változatát még nem fogadták el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×