Sir Keir Starmer brit kormányfő némi populizmussal próbálkozva vette védelmébe az Európai Unióval kötött új alkuját: az EU-ba nyaralni induló briteknek nem kell majd hosszan sorba állniuk, mert használhatják az elektronikus útlevélkapukat. Továbbá olcsóbb lesz a bevásárlás is. Az Ursula von der Leyen bizottsági elnök hétfői londoni látogatása alatt bejelentett alku példa nélküli hozzáférést ad az európai piachoz. „Nagyobbat, mint bármely más országnak. Visszatértünk a világ színpadára” – fogalmazott a parlamentben a miniszterelnök.
Nem így látja a konzervatív ellenzék és még a konzervatív ellenzéket is túl puhának tartó egykori brexitvezér, Nigel Farage és pártja, a Reform UK. Nigel Farage – akinek korábban egy német nő volt a felesége, jelenleg pedig francia barátnője van – a parlamenti vita idején nyaralt, szerdára azonban kipihente magát, és vitriolos cikket írt a The Daily Telegraphba Gyakorlatilag megadtuk magunkat az EU-nak címmel.
„Ez a dokumentum visszatérít minket az unió röppályájára, az EU-ba való visszasunnyogás első lépése” – fejtegeti. Az európai halászok „gyakorlatilag folyamatos hozzáférést kaptak a vizeinkhez, amivel meg fogják ölni ezt az ágazatot” – írta arról, hogy tizenkét évre meghosszabbították a halászati jogaikat, hozzátéve, hogy Keir Starmer és kormánya 17,4 millió embert árult el, akik a brexitre szavaztak.
Az egyezmény az említetteken kívül tartalmazza még a britek „dinamikus igazodását” az unió élelmiszerszabványaihoz, ami a kormány szerint olcsóbbá teszi az élelmiszerexportot-importot. Emellett
„korlátozott időtartamra” szabadon utazhatnak és vállalhatnak munkát egymás országaiban a 30 év alatti fiatalok,
a brit hadiipari cégek megrendelésekhez juthatnak az Európai Unió új védelmi alapjából és London hozzáférhet a harmadik országok polgárainak adatait tartalmazó uniós adatbázisokhoz, amivel jobban nyomon tudják követni az illegális migránsokat. Továbbá: a brit cégek is részt vehetnek az unió karbonkredit-kereskedelmi rendszerében.
Az egyik brit lap listát állított össze arról: „ki nyert” a főbb témakörökben. Az eredmény: három brüsszeli, két londoni győzelem és három döntetlen. A fiatalok mobilitási terve kapcsán máris leporolták az „EU-s migráns” kifejezést, arra utalva ez csak fokozza a bevándorlást.
A „reset” kiváltotta David Frost, a brit kilépési folyamat főtárgyalójának haragját is, aki szerint az alku még rosszabb, mint amire számított, mert London kis kedvezményekért cserébe nagy engedményeket tesz.
„Szokásos módon az EU keménykedett. A Munkáspárt programja ellenére visszalépünk a közös piacba az agrárélelmiszerek ágazatában”
– jegyezte meg David Frost.
A brexit doktriner hívei szerint felháborító, hogy a szigetország ismét mások (azaz Brüsszel) által lefektetett szabályokat lesz kénytelen követni és újra behódolni az Európai Bíróság döntéseinek, ezúttal az élelmiszersztenderdek terén. Bár éppenséggel a brit szabványokra hivatkozva engedik be csak korlátozott mértékben a hormonkezelt amerikai marhahúst a saját piacukra az Egyesült Államokkal kötött egyezmény részeként. David Frost szerint a szén-dioxid-kvótakereskedelemmel pedig az Európai Unió merev és drágább emissziós céljaihoz köti magát a szigetország.
Közben az alku utáni közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy Nigel Farage Reform UK pártja tovább erősödött. A „brit–uniós reset” nagy vesztesei a brit konzervatívok, akik visszaestek a negyedik helyre a brit pártok népszerűségi listáján.