Infostart.hu
eur:
355.62
usd:
313.12
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Keir Starmer brit miniszterelnök virtuális csúcstalálkozót tart azokkal az országokkal, amelyek készek segíteni Ukrajnának egy jövőbeni tűzszüneti megállapodás után a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2025. március 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg pool/Betty Laura Zapata

Ukrajna-egyeztetés: műveleti szakaszba lépett az ukrajnai békefenntartás előkészítése

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Vlagyimir Putyin orosz államfőnek előbb-utóbb tárgyalnia kell az ukrajnai békéről.

Starmer szombatra újabb - ezúttal virtuális - csúcsértekezletet hívott össze az ukrajnai rendezés ügyében. A videókapcsolaton keresztül kezdődött megbeszélésbe a Downing Street tájékoztatása szerint 26 ország és szervezet vezetői kapcsolódtak be, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán és Emmanuel Macron francia elnök, Mark Rutte, a NATO főtitkára és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

Az értekezleten a brit kormányfő kijelentette: Vlagyimir Putyinnak előbb-utóbb tárgyalóasztalhoz kell ülnie és komoly tárgyalásokat kell folytatnia az ukrajnai békéről.

Keir Starmer szerint azonban a nemzetközi közösség addig sem dőlhet hátra, és nem várhatja tétlenül, amíg ez megtörténik, hanem nyomást kell gyakorolnia a tartós, szilárd béke elérése érdekében.

A munkáspárti brit miniszterelnök szerint ennek biztosítására Ukrajnát olyan mértékben erősíteni kell, hogy meg tudja védeni magát.

Ebbe beleértendő Ukrajna katonai képességeinek erősítése, a pénzügyi segítség, valamint az Ukrajnának nyújtandó további, egységes támogatás feltételeinek megteremtése

- tette hozzá.

Keir Starmer szerint mindemellett a "cselekvésre kész országok koalíciójának" fel kell készülnie bármiféle jövőbeni békemegállapodás védelmére, és fenn kell tartani a Putyinra gyakorolt nyomást annak érdekében, hogy az orosz elnök tárgyalóasztalhoz üljön. "Számos módja van annak, hogy ezt kollektív módon megtegyük" - fogalmazott a brit miniszterelnök.

Starmer szerint Zelenszkij megmutatta, hogy Ukrajna a béke pártján áll, mivel a maga részéről elfogadta az Egyesült Államokkal kidolgozott 30 napos tűzszüneti javaslatot.

Két héten belül ez a második olyan Ukrajna-csúcsértekezlet, amelyet a brit kormány hívott össze. Március elején Londonban 18 ország vezetőinek személyes részvételével tartottak csúcstalálkozót, amelyen megállapodás született arról, hogy a résztvevők Nagy-Britannia és Franciaország irányításával, Ukrajnával együttműködve hozzákezdenek az ukrajnai harci cselekmények befejezését célzó tervek kidolgozásához, és ezeket a terveket áttekintik majd az Egyesült Államokkal is.

Keir Starmer a március eleji londoni csúcstalálkozón megerősítette, hogy Nagy-Britannia kész katonákkal és légierővel részt venni a jövőbeni ukrajnai békefenntartásban.

A brit kormányfő a videótanácskozás utáni sajtótájékoztatóján erről azt mondta: megkezdődött a békefenntartási tevékenység előkészítésének "műveleti szakasza". Hozzátette: a részletek kidolgozására jövő csütörtökön Londonban tanácskozást tartanak a cselekvésre hajlandó résztvevők koalíciójának katonai vezetői, akik "erőteljes, robusztus tervet" vázolnak fel a majdani békemegállapodás biztosítására.

Starmer nem válaszolt közvetlenül arra a kérdésre, hogy pontosan mi lesz a békefenntartásban részes alakulatok feladata. Kijelentette ugyanakkor: a közelmúlt történelméből tudható, hogy Vlagyimir Putyin nem tart tiszteletben olyan megállapodásokat, amelyek nem tartalmaznak kellően robusztus biztonsági elemeket.

Március elején Londonban 18 ország vezetőinek személyes részvételével már tartottak egy Ukrajna-értekezletet, amelyen megállapodás született arról, hogy a résztvevők Nagy-Britannia és Franciaország irányításával, Ukrajnával együttműködve hozzákezdenek az ukrajnai harci cselekmények befejezését célzó tervek kidolgozásához, és ezeket a terveket áttekintik majd az Egyesült Államokkal is.

Keir Starmer a két héttel ezelőtti londoni csúcstalálkozón kijelentette, hogy

Nagy-Britannia kész katonákkal és légierővel részt venni a jövőbeni ukrajnai békefenntartásban, és a szombati újabb tanácskozáson a brit kormányfő megerősítette ezt az álláspontot.

A szombati videóértekezlet utáni sajtótájékoztatóján Starmer elmondta: a résztvevők megállapodtak az orosz kormány jövedelemforrásait érintő szankciók fokozásáról, és keresik azokat a törvényes eszközöket, amelyekkel biztosítani lehet, hogy Oroszország megtérítse az Ukrajnának okozott károkat.

A brit miniszterelnök hangsúlyozta: a szombati tanácskozáson felmerült újabb pénzügyi szankciólehetőségek között nem szerepelt a korábbi büntetőintézkedések keretében külföldön zárolt orosz állami vagyoneszközök kisajátítása.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×