Infostart.hu
eur:
396.15
usd:
337.19
bux:
101045.77
2025. július 25. péntek Jakab, Kristóf
Business analysis stock graph backtest in crisis covid-19 for investment in stockmarket and finance business planning selective stock for Stockmarket crash and Financial crisis
Nyitókép: TERADAT SANTIVIVUT/Getty Images

Szputnyik-pillanat a tőzsdéken egy kínai MI-chatbot miatt

Már a hétfői nyitás előtt pánikot váltott ki és a vezető chipgyártó papírjainak durva esését okozta a hír: Kína töredékáron és gyengébb félvezetőkkel hozott létre olyan, mesterséges intelligenciával működő chatbotot, amire milliárdokat költenek Nyugaton.

Azzal párhuzamosan, hogy az amerikai Apple-áruház letöltési listájának élére ugrott a kínai fejlesztésű DeepSeek, hevesen elkezdtek kongani a vészharangok a nemzetközi pénzpiacokon. A technológiai részvények által uralt amerikai Nasdaq-index nyitáskor 3,6 százalékot zuhant, ami első hallásra nem annyira sokkoló, de ez már igen, hogy

az MI-hez kapcsolódó amerikai és európai papírok ezer milliárd dollárt vesztettek hirtelen az értékükből.

Az élen az Nvidia chipgyártó járt, amelynek részvényei 13 százalékot estek. Ezzel a cég tőkepiaci értéke egy csapásra 465 milliárd dollárral lett kevesebb.

Mi a dráma kiváltó oka? A kínai fejlesztők által bemutatott mesterséges intelligencia alapú chatbotot mindössze hatmillió dollárból fejlesztették ki, az országot sújtó amerikai csúcstechnológiai blokád közepette úgy, hogy jóval „fapadosabb” minőségű nyomtatott áramkörökre épülve képes az amerikai technológiák kihívója lenni.

A helyzet további nagy vesztese a japán technológiai óriás, a SoftBank, amely félmillárd dollárral szállt be a napokban Donald Trump új elnök amerikai mesterségesintelligencia-fejlesztési projektjébe.

A mobil és számítógépes app formájában elérhető kínai szoftver sok olyan dolgot tud, amit nyugati vetélytársai: szöveget – akár dalszöveget – írni, recepteket kínálni az otthoni hűtőszekrény tartalma alapján, tanterveket összeállítani.

A chatbotot egy kínai startup fejlesztette ki a technológiai cégeiről ismert Hangcsou városában. „Ez a mesterséges intelligencia Szputnyik-pillanata” – idézte a Telegraph című lap Marc Andreessen kockázati befektetőt, Trump elnök tanácsadóját, aki arra a sokkra utalt, amikor Amerika szembesült vele, hogy a szovjetek hamarabb küldtek műholdat az űrbe, mint ők.

„Ez ébresztő Amerikának!” – írta a Scale AI nevű és a mesterséges intelligenciát „tanító” programokhoz adatokat szolgáltató cég alapító-vezérigazgatója, Alexandr Wang.

Az ébresztő pedig elég hangosan szólalt meg: a Microsoft, amely 14 milliárd dollárt pumpált a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI cégbe, 119 milliárd dollárt vesztett tőkeértékéből, és a váratlannak tűnő hír magával rántotta a nem technológiai amerikai részvénypiacot is.

Vannak azonban szkeptikusok is: Elon Musk milliárdos kételkedik abban, hogy a DeepSeek valóban mindössze hatmillió dolláros befektetéssel és a Kína számára engedélyezett Nvidia H800-as chipekkel tudott ekkora hullámokat vetni. A korábban idézett Alexandr Wang azt állította, hogy a kínai startup valójában 50 ezer darab, amerikai exporttilalom alá eső Nvidia H100-as chipet birtokol.

A kínai chatbotot bírálják azért is, mert Peking szája íze szerint válaszol, ha megkérdezik: történtek-e emberi jogsértések a részben ujgurok lakta Hszincsiang tartományban? „Az ilyen állítások alaptalanok és politikailag motiváltak” – közli.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor egy lépéssel tovább megy

A miniszterelnök Tusnádfürdőről, kihelyezett stúdióból nyilatkozott péntek reggel a Kossuth rádióban. Orbán Viktor szólt a Bálványosi Nyári Szabadegyetemről, a nemzetpolitikáról, a szomszédunkban dúló háborúról, Ukrajna sorsáról, az Európai Unió költségvetéséről, a Kneecap együttes kitiltásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.25. péntek, 18:00
Balogh László
az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
Lassul az infláció Japánban, mégis kamatemelés jöhet

Lassul az infláció Japánban, mégis kamatemelés jöhet

Sorozatban második hónapban lassult az áremelkedés üteme Tokióban - számoltak be róla az ING elemzői. A várakozásoknál is kedvezőbb júliusi 2,9 százalékos éves visszatekintő infláció azt mutatja, hogy a májusi csúcs után megindult az árak normalizálódása, mely főként a kormány célzott intézkedéseinek köszönhető. A tartósan 2 százalék feletti áremelkedés miatt azonban a kamatemelés továbbra is terítéken marad, mely a japán-amerikai kereskedelmi megállapodás által teremtett tisztább kép miatt várhatóan az év utolsó hónapjaiban valósulhat majd meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×