Joe Biden alatt az amerikaiak izmosabbá tették szövetségi rendszerüket. Kínai kommentátorok szerint azonban ennek ellenére országuk befolyása tovább nő és nem aggódnak Washington régiós kapcsolatai miatt.
Kína számára a stratégiai versengés Amerikával hosszútávú játszma és Pekingnek sikerült erős pozíciókat kiépíteni a globális gazdaság legfontosabb ágazataiban – írja cikkében a South China Morning Post című hongkongi lap. Az újság idézi a lekszönő Joe Biden keddi, utolsó nagy külpolitikai beszédét. Az elnök azt fejtegette, hogy „Amerika a Kínával való hosszútávú versengés terén jobb stratégiai helyzetben van”, mint amikor 2021-ben átvette a kormányzást. „Kína jelenlegi iránya alapján elmondható, hogy soha nem fog elénk kerülni” – mondta.
„Megerősítettük partneri kapcsolatainkat és új partnerségeket hoztunk létre, hogy szembeszálljunk Kína agresszív viselkedésével és erőegyensúlyt alakítsunk ki a térségben” – fejtegette elnöksége diplomáciai eredményeit Biden.
Feng Csu, a Nankingi Egyetem Nemzetközi Kutatások karának rektora ugyanakkor úgy véli: Biden a lehető legjobb csomagolásban próbálta bemutatni külpolitikája eredményeit.
„Abban élnek, hogy a négy év legnagyobb diplomáciai sikere Kína visszatartása és felemelkedésének megfékezése”. A stratégiai erő tekintetében az Egyesült Államok „világosan vezető pozícióban van”, a különböző regionális szövetségi rendszerek, így az Aukus és a Quad révén. Washington megerősítette a háromoldalú együttműködést Japánnal és Dél-Koreával és létrehozta az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködést.
Nincs olyan illúzió, hogy ez az előny középtávon eltűnne – fejtegette a kínai kommentátor. Viszont
„Kína nem ismeri el a vereségét”, mert egy hosszabb időszakban tekint a rivalizálásra.
Kína inkább folytatja az együttműködést a Globális Déllel, megerősíti „stratégiai ellenállóképességét, hogy puhítsa a visszatartását célzó amerikai törekvéseket” – mondta.
A szingapúri Nayang Műszaki Egyetem külpolitikai segédprofesszora, Dylan Loh szerint a Biden-beszéd a hazai közönségnek szólt arról, hogy ő szembeszállt Kínával. Lehet, hogy erősebbek a szövetségeik, de kérdés, erősebb-e a stratégiai pozíciójuk. Emellett épp a külpolitikája miatt romlott Washington erkölcsi tekintélye a Globális Dél országaiban – mondta.
Jifej Vang, a pekingi Renmin Egyetem nemzetközi karának vezetője szerint nem Amerika határozza meg Kína stratégiai pozícióját. Lehet, hogy vissza akarja tartani, de az ellátóláncok révén emelkedett Peking nemzetközi befolyása – mondta és „hamis narratívának” nevezte az általa „béna kacsának” titulált Biden szavait. Szerinte Donald Trumppal a Fehér Házban „a világ nem fog Amerikára hagyatkozni, hanem nagyobb reménnyel fordul Kína felé”.