eur:
413.63
usd:
401.52
bux:
81178.25
2025. január 10. péntek Melánia
Elon Musk, a Tesla Motors és a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat vezérigazgatója panelbeszélgetésen vesz részt a világ legjelentősebb számítógépes és videojáték expóján, az E3 elektronikai szakvásáron Los Angelesben 2019. június 13-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Adam S. Davis

„Ne tápláljuk a trollt!” – európai vezetők Elon Musk politikai szerepvállalásáról

Nemcsak a brit kabinet és az egyik radikális jobboldali pártvezér orrolt meg Elon Muskra. Négy európai kormány is bírálta a milliárdost, amiért csütörtökön platformot ad a német AfD párt vezérének.

Nem is olyan rég még vizionáriusként és merész, formabontó vállalkozóként ünnepelték Elon Muskot. Azóta azonban, hogy nemcsak értésre adja a véleményét, hanem még tanácsokat is osztogat egyes országoknak, kezd elpárologni a csodálat.

Azt követően, hogy Musk cikket írt egy német lapba, amelyben „utolsó reménysugárnak” nevezte a radikális jobboldali és bevándorlásellenes AfD pártot, majd „inkompetens bolondnak” titulálta Olaf Scholz kancellárt, és ismertté vált, hogy csütörtökön az AfD kancellárjelöltjével, Alice Weidellel folytat online beszélgetést, levették a kesztyűt.

Musk másfél hónappal az előre hozott német választások előtt rendezi meg az élő webes közvetítést, ami miatt a demokratikus folyamatot manipuláló dezinformátornak kiáltották ki.

„Maradjunk nyugodtak! Ne tápláljuk a trollt!”

– volt Scholz válasza. Hétfőn szólalt meg Emmanuel Macron francia elnök, aki hihetetlennek nevezte, ami történik. „Tíz éve el sem hittük volna, ha azt mondják: az egyik legnagyobb közösségi médium gazdája egy új, nemzetközi reakciós mozgalom pártjára áll, és közvetlenül beavatkozik a választásokba” – mondta.

Sir Keir Starmer brit miniszterelnök ugyan nevét nem említve, de azt mondta: „emberek hazugságokat és dezinformációt terjesztenek” a kiskorú lányokat szexre kényszerítő brit-pakisztáni csoportokról.

Musk „tömeges nemi erőszak bűnrészesének” nevezte a korábban főügyészként dolgozó kormányfőt és platformján, az X-en egy olyan bejegyzést is posztolt, amely szerint Starmer „szándékosan nem foglalkozott a lányok és szüleik kéréseivel, hogy politikai támogatást nyrejen”. Starmert börtönbe kéne zárni, „Amerikának pedig fel kéne szabadítania Nagy-Britannia népét a zsarnoki kormányától” – írta még.

Kellemetlen pofont kapott Musktól az amúgy bevándorlásellenes, de a széles politikai támogatás megszerzésén munkálkodó brit Nigel Farage, mert nem akart egy, a milliárdosnak tetsző, és a gyerekzaklatási ügyet emlegető, muszlimellenes és bebörtönzött brit aktivista oldalára állni. A két tűz közé került politikus zavartan úgy fogalmazott, hogy van, amiben nem értenek egyet.

Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök közben azt mondta:

„aggasztó, hogy egy, a közösségi médiához való jelentős hozzáférés és gazdasági források birtokában álló férfi ilyen közvetlenül be tud avatkozni más országok belügyeibe”.

A spanyol kormányszóvivő pedig közölte: a platformoknak „totálisan semlegesnek kéne maradniuk, mindenféle beavatkozás nélkül”. Thierry Breton, a digitális politikáért felelős volt uniós illetékes szerint a német AfD-társelnök és kancellárjelölt Weidelt komoly versenyelőnybe hozza, hogy Musk beszélget vele az X-en.

A nagyobb európai országok vezetői közül egyedül Giorgia Meloni az, aki jó viszonyt ápol Muskkal, „zseninek” és „különleges innovátornak” nevezte – miközben jelentések szerint a Muskhoz tartozó Starlink egy másfél milliárd dolláros ügyletről tárgyal Rómával a titkosított, műholdas internetkapcsolat biztosításáról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×