eur:
403.02
usd:
364.67
bux:
87225.64
2025. április 4. péntek Izidor
Elon Musk dél-afrikai-amerikai üzletember, a Tesla Motors elektromosjármű-gyártó, a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat és az X közösségi médiaplatform tulajdonosa a Rishi Sunak brit miniszterelnökkel tartott nyilvános beszélgetésen Londonban 2023. november 2-án, a mesterséges intelligencia (MI) biztonságos alkalmazásáról és kockázatairól tartott bletchley-i nemzetközi konferencia zárónapján. A brit kormány a világ első globális MI-biztonsági csúcstalálkozójaként hirdette meg az angliai Bletchley-ben tartott kétnapos rendezvényt.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Tolga Akmen

Kezd meghajolni a brit kormány Elon Muskék haragja előtt

Pár héttel Donald Trump beiktatása – és saját kormányzati szerepének kezdete előtt – a milliárdos Elon Musk a brit belügyekkel van elfoglalva. Egy nemierőszak-ügy állítólagos eltussolása miatt börtönbe küldené az illetékes minisztert.

„Nemierőszak- és népirtás-védelmező, boszorkány”, e szavakkal illette Elon Musk a brit kormány úgynevezett „safeguarding” ügyekért felelős államtitkárát. A magyarul egy szóban nehezen összefoglalható fogalom, a safeguarding magában foglalja a gyermek-, nő- és családvédelmet, valamint a különböző intézményekben a potenciálisan veszélyeztetett emberek védelmét.

Musk haragját az váltotta ki, hogy Jess Phillips, a brit kormány illetékes államtitkára nem támogatta, hogy pénzt költsenek az Oldham városában a múltban, kiskorú lányok ellen elkövetett szexuális zaklatások ügyének kivizsgálására, pedig ezt még a helyi önkormányzat is kérte.

Az úgynevezett független, nyilvános és akár éveken át húzódó vizsgálatok Nagy-Britanniában a fokmérői annak, mennyire tartanak súlyosnak egy témát.

Az államtitkár a múlt héten azt mondta, hogy „nem a kormánynak kell beavatkoznia, hanem az önkormányzatnak eldöntenie, hogy akar-e saját hatáskörben vizsgálatot indítani".

Musk és az általa felkarolt aktivisták – köztük szélsőjobboldaliak – szerint a mostani, munkáspárti kormány el akarja kenni az ügyet, mivel a BBC által említett több ezer fiatalkorú lányt jobbára pakisztáni származású férfiakból álló bandák – az angol megfogalmazás szerint – „nevelték”, azaz fokozatosan vették rá szexuális szolgáltatásokra.

A nemi erőszaknak minősülő bűncselekmények nemcsak a mostani baloldali, de a 2010-től tavalyig hatalmon lévő konzervatív kormány számára is kínosak.

Phillips államtitkárt sokkolták Musk szavai, és azt mondta, hogy „felforgatták a világát”. Később összeszedte magát, és hozzátette: „a milliárdosnak nulla ismerete van a témáról”, és hogy jobb lenne „a Mars meghódításával foglalkoznia”.

Amikor azonban kérdőre vonták, hogy mi történik az ügyben, akkor magyarázkodni kezdett, hogy „tempósan” dolgozik a kormány, hogy több információt szerezzen, és hogy „jelenleg adathiány van az elkövetők etnikai származásával kapcsolatban, amivel 100 százalékosan foglalkozni kell”.

Egy 2022-es jelentés szerint az oldhami lányok „főként pakisztáni elkövetők” áldozatai voltak.

Phillips azt is állította, hogy Musk el akarja terelni a figyelmét, miközben ő már „éveken át ült rendőrőrsökön olyan lányokkal”, akiket az őket szexre használó bandák „megvertek”. Most pedig óvintézkedéseket kell tennie, mivel félti a biztonságát a megjegyzések nyomán.

A kormánytagok és azok a szakértők, akik elfogadják az érvelésüket, azt mondják, hogy már túl késő van „egy újabb, hosszadalmas vizsgálathoz”. A konzervatívok új vezetése viszont nemzeti szintű vizsgálatot akar. Még néhány sarkosabb megjegyzés is elhangzott Robert Jenrick volt migrációügyi államtitkár és pártvezető-aspiráns szájából, aki szerint korlátozni kellene a bevándorlást

„az idegen, középkori kultúrákból”.

Szerdán már az államtitkár sem zárta ki az országos vizsgálat lehetőségét, mivel a parlamenti képviselőket összehívták, hogy este tartsanak szavazást a vizsgálat elrendeléséről.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Pásztor Szabolcs: lépni kell a sertések ügyében – friss hírek a száj- és körömfájás elleni küzdelemről

Az állatok leölésére vonatkozó szlovák és magyar szabályozásról, a vadállatok vizsgálatairól, a leölt állatok elföldeléséről, illetve a sertésvágások egyre növekvő nehézségéről is kérdezte Wagenhoffer Zsombor, a Nemzeti Agrárkamara állattenyésztési és beszállítóipari országos osztályelnöke Pásztor Szabolcs országos főállatorvost.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.04. péntek, 18:00
Farkas András
nyugdíjszakértő, a NyugdíjGuru News alapítója
Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: 2020 óta nem volt ilyen zuhanás

Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: 2020 óta nem volt ilyen zuhanás

Csúnya esés alakult ki a világ tőzsdéin, miután Donald Trump bejelentette, hogy a világ szinte összes országával szemben büntetővámokat vezet be. Ami eddig csak fenyegetés volt, az most valósággá válik, és azok a befektetők, akik eddig arra számítottak, hogy a vámháború csak egy üres fenyegetés, csak tárgyalási eszköz, azok most átértékelik a pozícióikat. Risk off üzemmódba kapcsoltak a befektetők, az esés széles körű, nemcsak a részvénypiacokat ütik, de esnek a nyersanyagok és a kriptoeszközök is. A korábbi nagy kedvencek, a fantasztikus hetes részvények is nagyot estek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×