eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
03 May 2024, Angola, Calulo: Rat Baraka, who has been fitted with a harness, sniffs for buried explosives in a minefield. The rodent is one of twelve giant hamster rats that sniff out landmines underground in Angolas Kwanza Sul province for the Belgian organization Apopo. They are called hero rats. Photo: Kristin Palitza/dpa (Photo by Kristin Palitza/picture alliance via Getty Images)
Nyitókép: Kristin Palitza/picture alliance via Getty Images

A patkány az ember barátja – amikor a csempészek elleni harcról van szó

Van, ahol kutyák szimatolják ki a kábítószert és van, ahol patkányok a csempészett védett állatokat vagy a belőlük készült termékeket. A tudományos kutatók legutóbbi kísérletében jól vizsgáztak az afrikai óriáspatkányok és sikeresen szagoltak ki tiltott szállítmányokat.

A L’ecsó című animációs film tette szimpatikus hőssé a mesterszakács patkányt. Nagyobb termetű, afrikai rokonai pedig az Interpolnak segítenek hogy lesújtson a tiltott vadállat- és vadállati termék-csempészetre.

Tudósok a feketepiacon nagy pénzeket érő orrszarvú szarvak és pangolin pikkelyek kiszimatolására tanítottak be afrikai óriáspatkányokat és tesztelték őket Dar ez-Szalaam-ban, Tanzánia legnagyobb kikötője egyik raktárában.

Mint a Financial Times megemlítette, ez a legújabb módja a rágcsálók hadrendbe állításának. Az állatokat már korábban használták a tuberkulózis károkozóinak kimutatásához és az aknamezők felkutatásához.

A vadon élő állatok és belőlük készült termékek illegális kereskedelme évente 20 milliárd dollár bevételt generál a világon – mondja az Interpol – és az ENSZ adatai szerint a harmadik helyen áll a tiltott cikkek kereskedelmében.

A kábítószercsempészetről szóló egyes kalandfilmekből ismert Arany Háromszögben (Mianmár, Thaiföld, Laosz és Kína határvidékén) a Világ Vadvédelmi Alap (WWF) 10 veszélyeztetett faj, illetve belőlük származó termékek kereskedelméről tud

ezek: tigrisek, elefántcsont, pangolinok, orrszarvú-szarvak, medvék, teknősök és mások.

Az állatokat, illetve a belőlük készült termékeket az állítólagos, de nem bizonyított gyógyászati értékük miatt vagy egyszerűen csak rongyrázásból keresik pénzes megrendelők.

Vannak olyan védett állatok, amelyet házikedvencként tartanak. A kereskedelemre rátette a kezét a szervezett bűnözés, miközben veszélyt jelent az emberi egészségre, mert fertőző betegségek vagy akár pandémiák forrása lehet.

És lép be a képbe a kissé ijesztő nevű afrikai óriáspatkány, amely még a más anyagok közé rejtett, védett fajokból készült termékeket is meg tudja találni.

Múlt szerdán jelent meg a Frontiers in Conservation Science című szaklapban az a tanulmány, amely részletezi, hogyan tanították meg a tudósok erre a rágcsálókat.

„A patkányok legnagyobb előnye, hogy viszonylag rövid idő alatt betaníthatók és rugalmasak, mivel különböző idomárokkal is képesek együtt dolgozni, továbbá költséghatékonyak”

– mondta Isabelle Szott, a tudományos cikk társszerzője, az Okeanos Alapítvány kutatója.

Kate Webb, a cikk másik társszerzője hozzátette, hogy ezek az állatok a negatív előítélet ellenére

„nagyon tiszták, intelligensek, fegyelmezettek és szerethetők”.

Az afrikai óriáspatkány tényleg „óriási”, a farka végétől az orra hegyéig mért mérete akár egy méter is lehet. Az állatokat több lépcsőben tanították be, ízesített pelletek segítségével.

Arra is megtanították őket, hogy hagyják figyelmen kívül az egyéb anyagok (kávémag, mosogatószer, vezetékek) szagát, amelyekkel általában megpróbálják elleplezni a védett állati anyagból készült termékeket.

A kutatók szerint legalább olyan jól teljesítettek, mint a kutyák.

A következő teszt során már élesben, mindennapi kikötői helyzetben próbálják ki őket. A speciális mellénybe bújtatott patkányokat betanították, hogy amikor tiltott állati termékre bukkannak, húzzanak meg egy a mellényhez rögzített golyót, amely hangjelzést ad.

Az FT szerint a tuberkulózis-kutatásban vagy az aknakeresésben alkalmazott patkányok betanítása egyedenként 7-8 ezer dollárba kerül, de az ár még mindig a töredéke az alternatív elekromos detektáló rendszerek, a röntgengépek és CT-szkennerek árának.

„A védett állatokkal kapcsolatos bűncselekmnyek elleni fellépés drága, a költségvetések szűkösek, így a patkányok gyakorlati megoldást jelenthetnek a bűnüldöző erőknek. Viszont etikusan kell bánni velük és meg kell jutalmazni őket a munkájukért”

- mondta Tim Redford a Freeland Alapítvány nevű, állatcsempészet ellen fellépő civilszervezet képzési koordinátora.

Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×