eur:
410.95
usd:
391.87
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Symbol of a 4-day working week. Desk with wooden blocks with the words 4-day work week, alarm clock and beautiful gray background. Copy space. Business concept, change from 5 to 4 day work week
Nyitókép: Andrzej Rostek/Getty Images

Négynapos munkahét bevezetésén gondolkodnak a szomszédban

Szlovákia hamarosan bevezetheti a négynapos munkahetet – jelentette ki a davosi Világgazdasági Fórumon Robert Fico. A kormányfő hozzátette: először csak kísérleti jelleggel lépne életbe a változás. A szakszervezetek üdvözlik az elképzelést, a szlovák munkaadók viszont felháborodtak.

„Szlovákia azok közé az országok közé tartozhat, amelyek rövidesen bevezetik a négynapos munkahetet, először természetesen kísérleti jelleggel” – mondta Davosban a szlovák miniszterelnök. Robert Fico szerint az elmúlt időszakban fokozatosan megváltozott a cégek viszonyulása a kérdéshez. A világjárvány előtt még elutasították a munkahét lerövidítését, de akkor rengetegen dolgoztak otthonról, ezért rugalmasabb lett a munkaadók hozzáállása.

A témát már tavaly megnyitotta a szlovák Szakszervezetek Szövetsége, melynek elnöke, Monika Uhlerová úgy véli:

nem az a kérdés, hogy rövidebb lesz-e a munkaidő, hanem az, hogy milyen formában valósulhat ez meg.

„A munkaidő lerövidítésének minden más formájáról is tárgyalunk, figyelembe véve a külföldi tapasztalatokat is” – mondta Uhlerová a szövetség legutóbbi közgyűlésén.

A szakszervezeti tagok szerint a rövidebb munkahét a stressz csökkenését, a termelékenység növekedését, a munkavállalói elégedettség és lojalitás növekedését eredményezné, illetve pozitív hatást gyakorolna az emberek testi és lelki egészségére is.

Számos munkaadó szerint rosszabbodna a helyzet

A szlovák munkaadóknak azonban nincs ínyükre az elképzelés. Szerintük a négynapos munkahét súlyosbítaná a már meglévő problémákat. Martin Hošták, a Munkaadók Szervezetének főtitkára elmondta: a jelenlegi adatok szerint

Szlovákiában több mint 82 ezer munkavállaló hiányzik, így a munkaadók hosszú távon nem tudják betölteni a több tízezer üres állást.

A főtitkár közölte: a munkaidő törvényi lerövidítése tovább fokozza ezt a munkahelyekre nehezedő nyomást, és a cégeknek még nagyobb gondjaik lesznek a foglalkoztatással. A munkaadók azzal is érvelnek, hogy a munkanapok számának lerövidítésével a cégek nem tudnák a megrendeléseket a szükséges időben és mennyiségben teljesíteni, ami végső soron vevők elvesztésével járhat. Ezzel pedig romlana a helyzetük azokban az országokban lévő versenytársaikkal szemben, ahol nincs rövidített munkahét.

Akadnak viszont olyan vállalatok, melyek már próbálják négynaposra csökkenteni a munkahetet, de nem csökkentik a munkaidőt. Ilyen rendszert az elsők között vezetett be Szlovákiában például a holland NN biztosító és nyugdíjtársaság. Daniela Tomášková, a társaság PR-menedzsere elmondta, hogy 2021. január 1-jétől kísérleti projektként vezették be a négynapos munkavégzést, amely a mai napig sikeresen működik. A biztosítónál az alkalmazottak mintegy 20 százaléka dolgozik ebben a formában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×