eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre
A comet, an asteroid, a meteorite falls to the ground against a starry sky. Attack of the meteorite. Meteor Rain. Kameta tail. End of the world. Astranomy.
Nyitókép: Getty Images

"Begolyózott tudósok" – idegen bolygóról érkezett anyagot találhattak az óceán mélyén

Potenciálisan idegen bolygóról származó tárgyakat találtak a Csendes-óceán mélyén – állítja egy harvardi csillagász, de a kétkedők szerint ezt bizonyítani is kéne.

A Harvard Egyetem fizikaprofesszora, Avi Loeb volt az, aki vállalta a szenzációs állítást, miszerint a Csendes-óceán mélyén talált törmelék „a csillagközi térből származhat” és egy 2014-ben a Földre zuhant meteor hozhatta magával.

Az „ellentmondásosnak” tartott Loeb elmélete mellett kiált Humberto Campins, a Közép-Floridai Egyetem bolygókutatója is – írta a Daily Mail című brit lap. „Ez tényleg izgalmas dolog, le a kalappal előttük! Szerintem a Naprendszeren kívülről érkezett meteorról van szó” – mondta

Az állítás azért vetett hullámokat, mert a golyóformájú tárgyak az első, csillagközi térből származó anyagok lehetnek a Földön.

A tudósok között hatalmas veszekedés robbant ki Loeb nyilatkozata miatt. Egyesek kiálltak mellette, míg mások erősen kételkednek.

Loeb azonban ragaszkodik az elméletéhez, mert a parányi golyók „olyan elemekből állnak, amelyeket eddig soha nem láttunk” és nincs párjuk az ember által alkotott fémötvözetek között.

Lehetnek-e idegen űrhajó maradványai?

A több száz golyót a tenger mélyéről hozták fel és a harvardi csapat nemcsak az „idegen anyag”, hanem „idegen objektum” kifejezést is használta. Loeb megkockáztatta azt az állítást is, hogy a Pápua Új-Guinea partjainál 2014-ben becsapódott meteor valójában idegen űrhajó volt.

A Loeböt részben támogató Campins professzor szerint az anyag inkább egy távoli exobolygó, tehát a Naprendszerünkön kívüli bolygó vagy egy nagy, a csillagközi térből származó aszteroida „darabkája” lehet. Loeb is elismeri, hogy ez lehet a leglogikusabb magyarázat, de nem zárja ki, hogy a golyók egy „magasabb intelligencia” létezésének bizonyítékai is lehetnek.

A kutatói közösség egyes tagjainál ez az elmélkedés azonban már kiverte a biztosítékot.

„Én csodálom Avi lelkesedését, ahogy a földöntúli intelligens élet után nyomoz, de meglepne, ha legutóbbi erőfeszítése határozott bizonyítékkal szolgálna arról, hogy idegen űrhajó csapódott be a Földön és onnan származnak a golyók” – mondta Michael Garrett, a Manchesteri Egyetem kutatója. „Szerintem inkább természetes magyarázat van rá és ezt mondják más, a témában kutató tudósok is” – tette hozzá.

Matthew Genge, a londoni Imperial College kutatója azt mondta, hogy ő „nagyon szkeptikus” az állítólagos felfedezést illetően.

„A tengerfenék tele van gömbökkel, némelyik természetes, némelyik művi, például műholdtörmelék, rakétamaradvány vagy ipari hulladék, amit befújt a szél vagy akár az atomtesztek.

Egy sor fura anyagot rejt a mélység – magyarázta. – Több tízezer különféle ötvözet létezik, és gyanítom, hogy nem hasonlították össze a most találtakat az összessel, különösen a titkos, katonai anyagokkal. Ezek gömböcskék, tehát anyagok olvasztása útján jöttek létre a furcsa, új ötvözetek.”

Genge ugyanakkor elismerte, hogy nem tudja cáfolni Loeb szenzációs állításait, mert a harvardi tudós nem publikálta összes kutatási eredményét.

Ha nem ET volt, akkor mi?

„Én örülnék, ha ez a bizonyíték idegenekre utalna, mert az lenne az emberi történelem egyik legnagyobb felfedezése, de a csapatnak előbb meg kell győznie engem azzal, hogy minden kétséget kizáró bizonyítékot publikál egy elismert szaklapban. Remélem, nincs igazam, és ET tényleg itt járt” – mondta.

A kétkedő tudósok sorában Peter Brown, a kanadai Nyugat-Ontario Egyetem csillagásza Loeb professzornak még azt az elméletét sem fogadja el, hogy az anyag egy közel tíz éve a Csendes-óceánba csapódott meteorról származik. Szerinte nincs olyan, hogy a becsapódáskor 160 ezer km/órás sebességgel száguldó űrbéli szikla darabjai túlélték volna az ütközést.

„Eddig soha nem találtak hátramaradt tárgyat egy száguldó meteorból. Bármely szilárd anyag aeroszol méretű lenne”

– magyarázta a space.com-nak adott interjújában. (Loeb golyói maximum 1,5 milliméteresek).

Sőt, azt is kétségbe vonta, hogy a csillagközi térből származott volna a meteor, mert szerinte az amerikai kormány érzékelői rendre túlbecsülik az ilyen tárgyak sebességét.

És, hogy még zavarosabb legyen a kép, megjegyezte: „a tengerfenék tele van idegen bolygókról származó gömböcskékkel, elég lenne egy mágneses gereblyét végighúzni rajta és begyűjteni őket. Lehetetlen ezeket egy konkrét eseményhez kötni.”

A kétkedők sorában, Steve Desch, az Arizonai Állami Egytem asztrofizikusa dühösen kikelt Loeb módszerei és állításai ellen és még sarkosabban fogalmazva azt mondta, hogy lejáratja a többi tudóst: „Az emberek már kezdenek besokallni Avi Loeb vad állításaitól. Megmérgezi a tudományt, összemossa a jó tudományt, amit mi művelünk, mindenféle szenzációhajhászással, kiszívja az oxigént a szobából!”

Úgy taglalja az elméletét, hogy más tudósok még nem ellenőrizték

Loeb-nek a felfedezéséről írt munkája még úgynevezett „pre-print”, azaz nem ment át a tudomány világában megkövetelt „peer-review”-n, amikor másik tudósok ellenőrzik a kutatócsapat állításait, adatait és módszereit. Tudósok meg is jegyezték: általában a merészebb állításokat akkor teszi meg egy kutató, amikor már tanulmánya túl van a „peer-review”-n.

Video: Avi Loeb egy másik elmélete: "az idegenek a sötét anyag segítségével közlekedhetnek"

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×