eur:
406.45
usd:
377.04
bux:
76605.04
2024. november 8. péntek Zsombor
Nyitókép: Pexel.com

Nehéz döntésre kényszerül minden harmadik szlovák állampolgár

A szlovákiai lakosság több mint 30 százaléka nem megy nyaralni idén. A szlovákiai utazási irodák tavaly ugyan megháromszorozták az ügyfélszámukat és a bevételeiket az előző évhez képest, a világjárvány előtti szintet azonban még nem érték el.

A szlovákiai lakosság negyede 7–10 napos külföldi kikapcsolódást tervez, 40 százalék pedig otthon üdülne, átlagban 4–6 napot – egy május és június fordulóján készült felmérés szerint. Az idei terveket természetesen főleg az árak és az infláció befolyásolja.

„A felmérés szerint 10-ből 4-en az árak miatt nem mennek külföldre. További 15 százalék válaszolta, hogy emiatt rövidebb lesz a nyaralása, 14 százaléknyian pedig maguk oldják meg az étkezést, hogy olcsóbban jöjjön ki a nyaralás. 22 százaléknyian viszont azt mondták, az árak egyáltalán nem befolyásolják nyaralási terveiket” – ismertette Jaroslav Ondrušek, a Home Credit piaci elemzője.

A többség úgy számol, hogy 1200 euróból megoldja a nyaralást, de sokan ennél jóval kevesebből, a lakosság negyede mindössze 400 és 800 euró közti összegből. A megkérdezettek ötöde ennél még szerényebb pihenést tervez, 400 eurónál olcsóbbat. Viszont a lakosság ötöde 1200-2000 eurót fog költeni nyaralásra. „44 százaléknyian mondták, hogy körülbelül ugyanannyit fognak költeni, mint tavaly” – tette hozzá Jaroslav Ondrušek.

A pozsonyi Új Szó napilap által készített összeállítás szerint a szlovákiai utazási irodák tavaly ugyan megháromszorozták az ügyfélszámukat és a bevételeiket az előző évhez képest, de még így sem sikerült visszatornászniuk magukat a világjárvány előtti szintre. A Szlovák Statisztikai Hivatal felmérése rámutat, hogy a szlovákiai utazási irodák szolgáltatásait tavaly csaknem 670 ezren vették igénybe.

„Bár háromszor annyi ügyfelük volt, mint egy évvel korábban, ez még mindig csak 60 százaléka a 2019-es, a világjárvány kitörése előtti szintnek”

– tájékoztatott Jana Morháčová, a statisztikai hivatal szóvivője.

Az utazási irodák szolgáltatásait főként a külföldre utazó szlovákiai turisták vették igénybe. Az utazási irodákkal külföldön nyaralók körében Törökország, Görögország és Horvátország számítottak a legnépszerűbb úti céloknak, a sorban Csehország, Egyiptom, Olaszország, Ciprus és Bulgária következik. Az említett országok közül azonban csak Csehország, Egyiptom és Ciprus esetében sikerült már túlszárnyalni a járvány előtti látogatottsági adatokat.

A hagyományos nyári üdülési célpontok esetében az előző évhez és a járvány előtti időszakhoz képest is csökkent az utazási irodákkal nyaralók száma. „Ez a tendencia az egyéni, nem szervezett utazások növekedésével függhet össze, egyre többen rendelik meg ugyanis az útjukat interneten keresztül közvetlenül a kiszemelt szállodánál vagy egyéb szállásszolgáltatónál” – mondta el Morháčová. Az utazási irodák által elérhető leglátogatottabb úti célok listáján emiatt egyre nagyobb szerepet kapnak az egzotikusabb üdülőhelyek, például a Maldív-szigetek, Egyiptom, Tunézia, az Egyesült Arab Emírségek, Omán és Jordánia.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Megjelent a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst & Younggal közösen készített, 2024.  első félévi statisztikai jelentése, amely szerint az egyesület befektető tagjai 2024 első félévében 40 tranzakció keretében összesen 32 271 millió forintot fektettek be 40 vállalkozásba, míg tavaly ugyanebben az időszakban 56 vállalkozásba fektettek be 11 375 milliót. Kiderül az is, hogy 2024 első félévben 81 683 millió forint értékben került sor magyarországi alapokba történő forrásbevonásra - közölte a HVCA.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×