eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter (elöl) és Kajári Ferenc vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese, a KFOR volt parancsnoka (b) a Koszovóban megsérült katonákat hazaszállító repülőgép landolását követően a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 2023. május 30-án. Az előző napon a NATO parancsnoksága alatt működő koszovói békefenntartó erő, a KFOR több magyar katonája is megsérült az észak-koszovói zavargások során, amikor a koszovói rendőrség és a KFOR csapatai a helyi szerbekkel csaptak össze. A katonai gép 12 sérültet szállított haza.MTI/Illyés Tibor
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Késnek a megrendelt F-16-osok, szerep jut a magyar Gripeneknek is

Csehország és Lengyelország mellett Magyarország is részt vesz Szlovákia légtérének védelmében – erről írt alá visegrádi négyes megállapodást hétfőn a szlovák és a lengyel védelmi miniszter, a cseh védelmi államtitkár, és Szalay-Bobrovniczky Kristóf magyar honvédelmi miniszter.

"Csehország és Lengyelország már hónapok óta részt vesz a szlovák légtér védelmében. Örülök, hogy most Magyarországgal is sikerült megállapodást kötnünk az ehhez való csatlakozásról" – jelentette ki a szlovák védelmi miniszter.

Martin Sklenár hozzátette: Szlovákia 2024. december 31-ig számíthat mindhárom ország vadászgépeire. "Mindaddig, amíg megérkeznek a megrendelt F-16-os gépek, képesek ellátni a légterünk védelmével kapcsolatos összes feladatot" – mondta a tárcavezető.

Rámutatott, hogy éppen ilyen időkben mutatkozik meg igazán a szomszédos államok összetartása, és meggyőződése, hogy szükség esetén a többi V4-es ország is ki tudja használni. A szlovák légtér védelmében a V4-es országok a saját lehetőségeik szerint vesznek részt, a már bevált NATO-s együttműködési keretek között.

"A szlovák légtérben a végső szó mindig Szlovákiáé"

– szögezte le az országot jelenleg irányító szakértői kormány védelmi minisztere.

Szlovákiának hosszú távú szerződése van a katonai repülés terén a V4-es országokkal. A szomszédos államok azután vették át a légtér ellenőrzését, hogy Szlovákia kivonta a hadrendből a MiG-29-es vadászgépeket. Az ország jelenleg a megrendelt F-16-osokat várja, de késik a leszállításuk, és az első négy gép jövőre érkezhet.

A csorba-tói megbeszélés további témája volt a V4-es együttműködés, és a most végződő soros szlovák elnökség kiértékelése. Martin Sklenár egy nappal korábban Siemtje Möller német védelmi államtitkárral is tárgyalt, és nagyra értékelte, hogy Németország továbbra is részt vesz Szlovákia védelmének erősítésében, és a szlovák hadsereg rendelkezésére bocsátja kapacitásait. A felek Ukrajna támogatásáról is beszéltek. Világosan leszögezték, hogy a béke minél gyorsabb elérésére törekszenek. Téma volt a júliusban sorra kerülő vilniusi NATO-csúcs, amelytől elsősorban világos állásfoglalást várnak bármilyen, a szövetséget érő támogatással kapcsolatban, a feladatok teljesítése és a katonai logisztikai teendők terén.

Mariusz Blaszczak emlékeztetett, fontos üzenet a V4 EU Harccsoport együttműködés, amely június végéig van készültségben, majd más országok veszik át a feladatait. "Fejlesztjük az interoperabilitást, közös gyakorlatokat tartunk, sokat költöttünk a védelmi erők modernizálására. A hadseregünknél modernebb rendszereket vezettünk be, fejlesztjük a hadiiparunkat, például a lőszergyártást, és a rakétaelhárító rendszerünk Ukrajnában is jól bevált" – mondta a lengyel védelmi miniszter. Leszögezte: segíteni kell Ukrajnát az agresszor elleni védekezésben, a kahovkai gát megsemmisítése pedig újabb bizonyíték, hogy Oroszország tovább akarja erősíteni pozícióit.

Eltérő vélemények a Ukrajna támogatásáról

Ukrajna támogatásának kérdésében nem egységesek a V4-ek. Magyarország a humanitárius segítségnyújtást hangsúlyozza, nem ért egyet hadifelszerelés szállításával. A magyar honvédelmi miniszter közlése szerint ez az álláspont nem változott a kahovkai erőmű felrobbantásával sem. "Ez egy humanitárius és természeti katasztrófa, amit nagyon sajnálunk. Mindennemű rombolást mihamarabb a tűzszünetnek és a tárgyalásoknak kellene felváltaniuk" – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×